განჩინება ინფორმაციის მატარებელი მოწყობილობის ამოღებაზეა და არა ოფისის ჩხრეკაზე — პროკურატურა TV პირველზე
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/TV პირველი
საქართველოს პროკურატურის განცხადებით, სასამართლოს მიერ გაცემული განჩინება ეხება მხოლოდ კონკრეტული ელექტრონული ინფორმაციის მატარებელი მოწყობილობის ამოღებას და არა TV პირველის ოფისის ჩხრეკას. უწყების მტკიცებით, ინოფრმაცია ტელევიზიაში შეჭრის შესახებ სიცრუეა.
"ხაზგასმით უნდა აღვნიშნოთ, რომ საჯაროდ გავრცელებული ინფორმაცია, თითქოსდა პროკურატურა აპირებს ტელევიზიაში შეჭრას, არის სიცრუე და ემსახურება საზოგადოების მიზანმიმართულად შეცდომაში შეყვანას. აღნიშნულის დადასტურებას წარმოადგენს ისიც, რომ სასამართლოს მიერ გაცემულია მხოლოდ კონკრეტული ელექტრონული ინფორმაციის მატარებელი მოწყობილობის ამოღების და არა ტელეკომპანიის ოფისის ჩხრეკის განჩინება", — წერია პროკურატურის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
უწყების თქმით, 10 მარტს, აღნიშნული განჩინების ტელეკომპანიისთვის ფოსტით საშუალებით მიწოდებამდე, საქართველოს პროკურატურის მხრიდან TV პირველის ერთ-ერთ თანამშრომელთან შედგა სატელეფონო კომუნიკაცია.
"რა დროსაც განემარტა, რომ სასამართლოს განჩინება შესასრულებლად გაეგზავნებოდათ ფოსტის საშუალებით და მათთვის მისაღები ფორმით, მათთვის მისაღებ დროს და ადგილას გამოძიებისთვის მოეწოდებინათ განჩინებით მოთხოვნილი მასალები. აღნიშნულზე მათ გამოთქვეს გამოძიებასთან თანამშრომლობის მზადყოფნა", — ამბობს პროკურატურა.
მათივე თქმით, საპროცესო კანონმდებლობის თანახმად, ტელეკომპანიას და მის ჟურნალისტებს უფლება აქვთ არ გადასცენ გამოძიებას საქმისთვის მნიშვნელობის მქონე ინფორმაციის შემცველი საგანი, დოკუმენტი თუ სხვა ობიექტი, თუმცა პროკურატურა "იმედს იტოვებს" რომ ტელეკომპანია გამოძებასთან ითანამშრომლებს.
"გადმოგვცემს მათივე ეთერში გასულ ფარულ ჩანაწერებს, რათა დროულად დაინიშნოს შესაბამისი ექსპერტიზები აღნიშნული ჩანაწერების ავთენტურობის დადგენის მიზნით, ასევე ჩატარდეს ყველა საჭირო საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედება", — აცხადებენ უწყებაში.
მანამდე პროკურატურამ კომენტარი On.ge-სთანაც გააკეთა. უწყებამ გვითხრა, რომ ამასთან, არასწორია ტელეკომპანიის მიერ გაჟღერებულ ინფორმაცია საგამოძიებო ორგანოს ეთერში გასული ჩანაწერების არმოთხოვნასთან დაკავშირებით.