არავინ აპირებს TV პირველში არც შეჭრას, არც შევარდნას — პროკურატურა
ფოტო: პროკურატურის ვებსაიტი
გენერალურ პროკურატურაში ამბობენ, რომ განცხადებები TV პირველში შეჭრასთან დაკავშირებით სიცრუეა. ამის შესახებ უწყებაში On.ge-ს განუცხადეს.
"არავინ აპირებს ტელევიზიაში არც შეჭრას, არც შევარდნას. ამის დადასტურებას წარმოადგენს ჩვენ მიერ ამოღების განჩინების ტელევიზიისთვის მიწოდებაზე მათთან წინასწარი სატელეფონო კომუნიკაცია და განჩინების მათთვის ფოსტით გაგზავნის ფაქტიც. მსგავსი სახის ინფორმაცია ცალსახად არასწორია და ემსახურება საზოგადოების მიზანმიმართულად შეცდომაში შეყვანას", — აღნიშნავენ პროკურატურაში.
ამასთან, პროკურატურაში არასწორს უწოდებენ ტელეკომპანიის მიერ გაჟღერებულ ინფორმაციას, რომ საგამოძიებო ორგანოს ეთერში გასული ჩანაწერები არ მოუთხოვია:
"ელექტრონული ინფორმაცია, მათ შორის აუდიოფაილები შეიძლება დატანილი იყოს ელექტრონული ინფორმაციის მატარებელ მოწყობილობაში, როგორიცაა ტელეფონი, ელექტრონული დისკი, კომპიუტერი, გარე მყარი დისკი და ა.შ. და კომუნიკაციის მხარეს შეიძლება გადაეცეს ელექტრონული ინფორმაციის მატარებელი მოწყობილობით".
დღეს, 11 მარტს TV პირველმა მიიღო სასამართლოს განკარგულება, რომლითაც დაკმაყოფილდა პროკურატურის მოთხოვნა ტელეკომპანიიდან ბერა ივანიშვილისა და ირაკლი ღარიბაშვილის საუბრის ჩანაწერების ამოღების შესახებ. თუმცა განკარგულებაში წერია ისიც, რომ თუ TV პირველი არ მიაწოდებს ჩანაწერების შესახებ ინფორმაციას საგამოძიებო მოქმედებების ჩამტარებელ პირს ან ორგანოს, მათ უფლება აქვთ წინააღმდეგობის გაწევისას გამოიყენოს იძულების პროპორციული ზომა.