დღეს ისტორიული დღეა, ენმ-სთვის და ევროპული საქართველოსთვის აღმოჩნდა ისტერიული — მდინარაძე
ფოტო: On.ge / გვანცა ნემსაძე
პარლამენტში უმრავლესობის ლიდერის, მამუკა მდინარაძის განცხადებით, ნაციონალურმა მოძრაობამ და ევროპულმა საქართველომ არა მხოლოდ არ შეასრულეს 8 მარტის შეთანხმება, არამედ მის წინააღმდეგაც წავიდნენ. მდინარაძე ამბობს, რომ პარლამენტის გარეთ მოწყობილი აქცია სწორედ მათი ორგანიზებული იყო.
"მე ვთქვი, რომ დღეს არის ისტორიული, ნაცმოძრაობისთვისა და ევროპული საქართველოსთვის აღმოჩნდა ისტერიული. ეს დამოწმდა მათ მიერ დაორგანიზებული, პარლამენტს გარეთ ჩატარებული აქციით, ისინი ისტერიით შეხვდნენ დღევანდელ გადაწყვეტილებას და არა თუ გავიდნენ ამ შეთანხმებიდან, არამედ წავიდნენ ამ შეთანხმების წინააღმდეგ. ახლა რითი შეფუთავენ, რომელიმე კრიმინალის გათავისუფლების მოთხოვნით თუ ასე შემდეგ, ამას არ აქვს მნიშვნელობა. მთავარია, რომ ისინი გავიდნენ შეთანხმებიდან, არ შეასრულეს შეთანხმების პირობები და წავიდნენ მის წინააღმდეგ", — განაცხადა მდინარაძემ.
საქართველოს პარლამენტმა საკონსტიტუციო ცვლილებებს მესამე მოსმენით მხარი დაუჭირა. რაც იმას ნიშნავს, რომ ოქტომბერში დაგეგმილი საპარლამენტო არჩევნებში პარტიული სიით 77-ის ნაცვლად 120 დეპუტატს აირჩევენ, მაჟორიტარი კი 73-ის ნაცვლად მხოლოდ 30 იქნება.
სხდომაზე 120 დეპუტატი დარეგისტრირდა, ხმები ასე გადანაწილდა: 117 მომხრე და 3 წინააღმდეგი.
რაც შეეხება ოლქებს, ცნობილია, რომ თბილისში 8 სამაჟორიტარო ოლქი იქნება, აღმოსავლეთ საქართველოში 10 და 12 დასავლეთ საქართველოში.