ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ტაძრის წინამძღვარი შალვა კეკელია ამბობს, რომ ურჩევნია ციხეში მოხვდეს, ვიდრე აღდგომის დღესასწაულზე წირვაზე ვერ წავიდეს. ამის შესახებ მან რუსთავი 2-ს განუცხადა.
"მე რომ, მაგალითად, მღვდელი არ ვიყო და ერის კაცი ვიყო, აღდგომა დღეს წირვას ვერ გავაცდენ. სულ რომ მოვკვდე, სულ რომ სიკვდილი მემუქრებოდეს, მე ვერასოდეს ვერ დავთმობ ეკლესიას. აღდგომა დღეს სახლში ვერ დავრჩები. აღდგომა არის ყველა ქრისტიანისთვის. ურწმუნოება მომკლავს, თუ ვირუსი მომკლავს... მირჩევნია მოვკვდე ხორციელად, ვიდრე აღდგომა დღეს წირვაზე არ წამოვიდე. მე მაგალითად მზად ვარ დამიჭირონ და ციხეში მოვხვდე, ვიდრე აღდგომას წირვაზე არ წავიდე", — ამბობს მღვდელი შალვა კეკელია.
დღეს, 21 მარტს საქართველოს პრეზიდენტმა, სალომე ზურაბიშვილმა კორონავირუსის გამო საგანგებო მდგომარეობა გამოაცხადა. საგანგებო რეჟიმი 21 აპრილამდე გასტანს, აღდგომის დღესასწაული კი 19 აპრილსაა.
საგანგებო მდგომარეობის დროს რიგ შეზღუდვებთან ერთად, ათ ადამიანზე მეტი ადამიანის შეკრება იკრძალება.
გუშინ, 20 მარტს, სინოდის სხდომის შემდეგ ცნობილი გახდა, რომ ეკლესიისთვის საზიარებელ საერთო კოვზზე უარის თქმა, როგორც ინფექციის გადამყვან წყაროზე, მიუღებელია. რაც შეეხება ტაძარში მორწმუნეთა სიმრავლისა და საეკლესიო რიტუალების უსაფრთხოებას კორონავირუსის პანდემიის დროს, სინოდი აცხადებს, რომ "ეკლესიის ყველა საიდუმლოება სულიწმინდის მოწმედების სფეროა", სადაც აღესრულება "ღვთაებრივი სასწაულები".
საქართველოში კორონავირუსის შემთხვევები 49-მდე გაიზარდა. დღეს ეს უკვე მეხუთე დადასტურებული შემთხვევაა. ამასთან, ცნობილი გახდა, რომ კორონავირუსით ესპანეთში საქართველოს კიდევ ერთი, მეორე მოქალაქე გარდაიცვალა.
ამ ეტაპისთვის გამოჯანმრთელებულია 1 ადამიანი. კარანტინის რეჟიმში რჩება 1 966, სტაციონარში მეთვალყურეობის ქვეშ კი 259 ადამიანი.
დღეს, 21 მარტს, პრემიერ-მინისტრმა, გიორგი გახარიამ საგანგებო მდგომარეობის გამოსაცხადებლად პრეზიდენტს მიმართა. პრეზიდენტმა კი შესაბამისი დეკრეტი გამოსცა და საგანგებო მდგომარეობა გამოაცხადა, რომელიც პარლამენტმა უნდა დაამტკიცოს. ცნობილია, რომ ევროპული საქართველო და ნაციონალური მოძრაობა გამონაკლისის სახით, ბოიკოტის რეჟიმს წყვეტს და საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებას მხარს დაუჭერს. უცნობია, რას აპირებს პატრიოტთა ალიანსი.
- აიკრძალება 10-ზე მეტი ადამიანის შეკრება (პრემიერის განმარტებით, ეს ეხება ეკლესიასაც);