აჭარის ტვ-სა და კაპანაძის გარშემო მიმდინარე მოვლენებს თვალ-ყურს ვადევნებთ — აშშ-ს საელჩო
ფოტო: აშშ-ს საელჩო / Facebook
საქართველოს აშშ-ს საელჩო აჭარის ტელევიზიასთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს. განცხადებაში აღნიშნულია, რომ საელჩო მაუწყებლისა და ნათია კაპანაძის ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებს თვალ-ყურს ადევნებს.
საელჩო იმედს გამოთქვამს, რომ ტელევიზია და მისი ხელმძღვანელობა საქართველოში თავისუფალი მედიის განვითარების საქმეში დადებითი როლის შესრულებას გააგრძელებენ.
"აშშ-ს საელჩომ, როგორც თავისუფალი და დამოუკიდებელი მედიის ძლიერმა მხარდამჭერმა, მოიწონა ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის სადამკვირვებლო მისიის (ODIHR), ევროკავშირისა და გაეროს მედია მონიტორინგის (EU-UNDP) ანგარიშებში ასახული აჭარის საზოგადოებრივი ტელევიზიის, როგორც მიუკერძოებელი მედია საშუალების, ბოლოდროინდელი შეფასება", — ნათქვამია განცხადებაში.
კაპანაძის იმპიჩმენტისთვის გადამწყვეტი იმედაიშვილის ხმაა, რადგან საბჭოს სხვა წევრები ამბობენ, რომ დირექტორის წინააღმდეგ ხმის მიცემას არ აპირებენ.
თავად კაპანაძემ განაცხადა, რომ საფრთხე ექმნება სარედაქციო დამოუკიდებლობას და მაუწყებლის გამართულ მუშაობას. მისი თქმით, მაუწყებელი პრიორიტეტებს იმ შესაძლებლობების ფარგლებში ასრულებს, რაც აქვთ. მისივე თქმით, ტელევიზიის რეიტინგს ფილმები წერდა, თუმცა ფილმები ვერ შეცვლის ქედასა და ხულოში ადამიანების ცხოვრებას.
კაპანაძის იმპიჩმენტის ინიაციტივად არასამთავრობო ორგანიზაციები მკვეთრად უარყოფითად აფასებენ. ნათია კაპანაძეს მხარი დაუჭირა საქართველოს სახალხო დამცველმაც. კაპანაძის იმპიჩმენტის საკითხს ბორდი ხვალ, 19 აპრილს განიხილავს.