ვურჩევ ყველას, რომ რეგლამენტს თავად სცენ პატივი — ბესელია კობახიძეს პასუხობს
იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის ყოფილი თავმჯდომარე, ეკა ბესელია საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, ირაკლი კობახიძის განცხადებას, რომელიც თანაგუნდელს ბრალს გედევან ფოფხაძის რეგლამენტის დარღვევით არჩევაში სდებს, გაუმართლებელს უწოდებს.
ბესელია განმარტავს, რომ პროცედურა, რომელიც იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილის ასარჩევად ჩატარდა სრულად შეესაბამება რეგლამენტს.
"მე რეგლამენტს კარგად ვიცნობ, რეგლამენტს პატივს ვცემ და პროცედურის დაცვით მოხდა ყველა გადაწყვეტილების მიღება. რეგლამენტის დარღვევა იყო ახლა ბიუროზე, როდესაც იმის ნაცვლად, რომ ბიუროს ეს ცნობად მიეღო, განმარტებები გაკეთდა. ვურჩევ ყველას, რომ რეგლამენტს თავად სცენ პატივი იმათ, ვინც სხვას მიუთითებს რეგლამენტის დარღვევაზე", — ამბობს ბესელია.
იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის პირველ მოადგილედ გედევან ფოფხაძე აირჩიეს. საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე ფიქროს, რომ მისი არჩევა რეგლამენტის დარღვევით მოხდა. ეკა ბესელიას თქმით, რეგლამენტს კარგად იცნობს და იმოქმედა წესების შესაბამისად.
ირაკლი კობახიძე ერთადერთი არ არის, ვინც თქვა, რომ გედევან ფოფხაძე რეგლამენტის დარღვევით აირჩიეს. თავმჯდომარის აზრს იზიარებს იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის წევრი დავით მათიკაშვილი და საპროცედურო საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე, გიორგი კახიანი.
მისი თქმით, სხდომის დღის წესრიგში მხოლოდ ერთი კანდიდატურა იყო შეყვანილი, ხოლო სხდომაზე ბესელიამ კიდევ ორი კანდიდატურა დაამატა, რაც მათიკაშვილის განცხადებით, რეგლამენტის დარღვევაა. ბესელიას განმარტებით, სხდომის საკითხი თავმჯდომარის პირველი მოადგილის არჩევა იყო, შესაბამისად, დამატებითი კანდიდატურების წამოყენების კანონიერი უფლება ჰქონდა.