დღეს თუ ხვალ ეკლესია სიმართლის მხარეს უნდა დადგეს — მეუფე პეტრე უკრაინის ავტოკეფალიაზე
ჭყონდიდის მიტროპოლიტი, მეუფე პეტრე აცხადებს, რომ მხარს უჭერს უკრაინის ეკლესიისთვის ავტოკეფალიის მინიჭების საკითხს. ეს განცხადება მიტროპოლიტმა სინოდის სხდომის დაწყებამდე გააკეთა.
მისი თქმით, სხდომის დღის წესრიგი არ იცის, თუმცა ფიქრობს, რომ ძალიან ბევრი პრობლემური საკითხი დაგროვდა.
"იმდენი პრობლემური საკითხია განსახილველი საქართველოს ეკლესიაში დღევანდელი სხდომა არ ეყოფა და რამდენიმე დღე უნდა გაგრძელდეს", — განაცხადა მეუფე პეტრემ.
მისი თქმით, ამ სხდომაზე ციანიდის საკითხსაც დააყენებს, რადგან სურს იმხილოს "უსამართლობა და ცინიზმი საქართველოს პროკურატურასა და სასამართლოში".
მეუფე პეტრე უკრაინის ეკლესიის საკითხსაც გამოეხმაურა და თქვა, რომ "დღეს თუ ხვალ ეკლესია უნდა დადგეს სიმართლის მხარეს".
"მე პირადად მიმაჩნია, რომ განვითარებული პროცესები უკრაინის სახელმწიფოებრიობისთვისა და მართლმადიდებელი სამყაროსთვის ისტორიული მოვლენაა, ძალიან გასახარია და ღვთის წყალობაა, რომ უკრაინაში განხეთქილების არაღიარებული ეკლესია არ იქნება", — განაცხადა მეუფე პეტრემ.
საპატრიარქოში საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის სხდომა მიმდინარეობს.
სხდომის დღის წესრიგი წინასწარ ცნობილი არ არის, თუმცა ვრცელდება ინფორმაცია, რომ სხდომაზე უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალიის მხარდაჭერის საკითხს განიხილავენ.
ჯერ ცნობილია ბოდბელი ეპისკოპოსის, პატრიარქის ქორეპისკოპოსი იაკობის, დმანისისა და აგარაკ-ტაშირის, დიდი ბრიტანეთისა და ირლანდიის მთავარეპისკოპოსი ზენონის, ჭყონდიდელი მიტროპოლიტი პეტრეს, ცურტაველი მიტროპოლიტი ვახტანგის, ბელგიისა და ჰოლანდიის ეპისკოპოსი დოსითეოზის, მარგვეთისა და უბისის ეპისკოპოსი მელქისედეკის, შემოქმედელი ეპისკოპოსი იოსების პოზიცია, რომლებიც მხარს უჭერენ უკრაინის ეკლესიის ავტოკეფალიას.
სინოდი წელიწადში ორჯერ იკრიბება. ბოლო სხდომა სინოდმა 21 ივნისს გამართა.