უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატებს პარლამენტის საგაზაფხულო სესიაზე განიხილავენ
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, ირაკლი კობახიძის განცხადებით, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატურებზე საქართველოს პარლამენტის საგაზაფხულო სესიაზე იმსჯელებენ.
ირაკლი კობახიძის თქმით, მიუხედავად იმისა, რომ უზენაეს სასამართლოში მოსამართლეთა მცირე რაოდენობა აფერხებს საქმეების განხილვას, იზიარებენ დაინტერესებული მხარეების სურვილს, შეირჩეს კანდიდატები სპეციალურად გაწერილი წესით.
"უზენაეს სასამართლოში წარმოდგენილია 28-დან 10 მოსამართლე, რაც ბუნებრივია, ხელს უშლის საქმეთა დროულ განხილვას და გადაწყვეტას. სხვადასხვა დაინტერესებული მხარის მიერ გამოითქვა სურვილი, კანდიდატების შერჩევა განხორციელდეს წინასწარ გაწერილი პროცედურისა და კრიტერიუმების შესაბამისად. აღნიშნულის გათვალისწინებით და ასევე, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ დღეს უკვე გაცხადებული პოზიციის შესაბამისად, საქართველოს პარლამენტი მიმდინარე სესიაზე არ მიიღებს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების გამწესების გადაწყვეტილებას", — განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არამოსამართლე წევრების განცხადებით, შეარჩია ღირსეული კანდიდატები "კეთილსინდისიერების, კომპეტენტურობის და სამოსამართლეო გამოცდილების გათვალისწინებით". იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მოსამართლე წევრების აცხადებენ, რომ არასწორია ინფორმაცია, რომ ისინი არ ემხრობიან განხილვის მომავალი წლისთვის გადაგდებას.
დასახელებულ კანდიდატებს შორის არიან: თამარ ალანია, მერაბ გაბინაშვილი, დიმიტრი გვრიტიშვილი, გიორგი მიქაუტაძე, ნინო სანდოძე, პაატა სილაგაზე, გიორგი ტყავაძე, ნინო ქადაგიძე, მიხეილ ჩინჩალაძე, მარიამ ცისკაძე.