ვაშაძე ივანიშვილზე: თუ პრეზიდენტის პოსტი ხელში ჩაიგდო, კანაფის კონტროლის კანონს პარლამენტში დააბრუნებს
ფოტო: გრიგოლ ვაშაძე / Facebook
გაერთიანებული ოპოზიციის პრეზიდენტობის კანდიდატი, გრიგოლ ვაშაძე ფიქრობს, რომ, თუ არჩევნების მეორე ტურში ქართული ოცნების მიერ მხარდაჭერილი კანდიდატი სალომე ზურაბიშვილი გაიმარჯვებს, ბიძინა ივანიშვილი კანაფის კულტივაციის შესახებ კანონპროექტს პარლამენტში დააბრუნებს. ამის შესახებ პრეზიდენტობის კანდიდატმა ბრიფინგზე განაცხადა და მმართველი გუნდის მიერ კანაფის კონტროლის შესახებ კანონპროექტის პარლამენტიდან გამოთხოვის გადაწყვეტილება შეაფასა.
"დღეს ხელისუფლებამ ვერ გაუძლო საქართველოს მოქალაქეების წნეხს, რომელმაც კიდევ ერთხელ აჩვენა ძალა. ამავდროულად უნდა გვახსოვდეს, რომ ივანიშვილმა თავად აღიარა, რომ მისი იდეა იყო მარიხუანას წარმოება, რომ ის პირადად არის ამაში დაინტერესებული. თუ მან პრეზიდენტის პოსტიც ჩაიგდო ხელში, აუცილებლად შემოიტანს უკან კვლავ კანაფის კულტივაციის შესახებ კანონპროექტს. ის არ იტყვის უარს, როგორც თვითონ თქვა, 500-პროცენტიან მოგებაზე", — განაცხადა გრიგოლ ვაშაძემ.
პრეზიდენტობის კანდიდატის თქმით, მიუხედავად პოლიტიკური შეხედულებებისა და მიუხედავად იდეოლოგიური განსხვავებებისა, პოლიტიკურმა პარტიებმა კონსენსუსის ჩამოყალიბება შეძლეს.
"ეს კონსენსუსი ჩვენ ქვეყანას გამოიყვანს ქართული ოცნების მიერ გამოწვეული კრიზისიდან", — განაცხადა გრიგოლ ვაშაძემ.
გადაწყვეტილებები მეორე ტურის წინ
საქართველოს საპატრიარქოში შეხვედრის შემდეგ მთავრობამ გადაწყვეტილება მიიღო და კანაფის კონტროლის შესახებ კანონპროექტს პარლამენტიდან გაიწვევს. ამის შესახებ ჟურნალისტებს პატრიარქთან შეხვედრის ერთ-ერთმა მონაწილემ, შინაგან საქმეთა მინისტრმა, გიორგი გახარიამ განუცხადა.
კანაფის კონტროლის შესახებ კანონპროექტი
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ შემუშავებული კანონპროექტი "მცენარე კანაფის კონტროლის" შესახებ სამედიცინო მიზნით მარიხუანის დათესვას, მოყვანა და კულტივაციას გულისხმობს. კანონპროექტის მიხედვით, მარიხუანის მხოლოდ ექსპორტი იქნება დაშვებული, ხოლო იმპორტი აკრძალული. ასევე აიკრძალება არასამედიცინო მიზნით კანაფის კულტივაციაც.
დოკუმენტი 131 გვერდიანია და დამტკიცების შემდეგ, სულ მცირე 10 კანონში გამოიწვევდა ცვლილებას. კანონპროექტს როგორც ეკლესიიდან, ისე საზოგადოებისგან კრიტიკა მოჰყვა. საქართველოს საპატრიარქომ განცხადება გაავრცელა, სადაც აღნიშნა, რომ სრულიად მართლმადიდებელი ეკლესია და მრევლი ეწინააღმდეგება ნებისმიერი მიზნისთვის მარიხუანის რეალიზაციის ლეგალიზებას.
კანონპროექტის გადავადების გადაწყვეტილება უმრავლესობამ მას შემდეგ მიიღო, რაც აღნიშნულ ინიციატივას საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია დაუპირისპირდა. პარლამენტში კანონპროექტის უკან გაწვევაზეც მსჯელობდნენ. ორი დღის წინ კი საპარლამენტო უმრავლესობის ნაწილმა, ჯანდაცვის კომიტეტის წევრებმა მთავრობისგან კანონპროექტის უკან გაწვევა მოითხოვეს.