რა იცის მოსახლეობამ პრემიერობის სავარაუდო კანდიდატის, მამუკა ბახტაძის შესახებ
ფოტო: ფინანსთა სამინისტრო
გიორგი კვირიკაშვილის გადადგომის შემდეგ, გავრცელებული ინფორმაციით, პრემიერობის კანდიდატად ფინანსთა მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელი, მამუკა ბახტაძე განიხილება. მიუხედავად სოციალურ ქსელებში დარეკლამებული პოსტებისა, რამდენიმე თვის წინ გამოქვეყნებული კვლევების თანახმად, მოსახლეობის ნახევარმა არ იცის ვინ არის მამუკა ბახტაძე.
IRI-ის კვლევის მიხედვით, გამოკითხულთა 55 პროცენტს მამუკა ბახტაძის სახელი არ სმენია. მისი მუშაობა გამოკითხულთა მხოლოდ 9 პროცენტისთვის იყო მოსაწონი, 22 პროცენტი კი ბახტაძეს უარყოფითად აფასებდა.
NDI-ს 2018 წლის კვლევის მიხედვით, ვინ იყო ბახტაძე მოსახლეობის 43 პროცენტმა არ იცოდა. ასევე, მოსახლეობის 5 პროცენტს მის მიმართ უარყოფითი დამოკიდებულება ქონდა, დადებითად კი 9 პროცენტი აფასებდა.
მამუკა ბახტაძის მინისტრად დანიშვნის შემდეგ სოციალურ ქსელებში მისი ფეისბუქპოსტების, ფეისბუქგვერდისა და ინსტაგრამზე განთავსებული ფოტოების რეკლამები გავრცელდა. ბახტაძე პოსტებს მუდმივად არეკლამებს.
2017 წელს საქართველოს ფინანსთა მინისტრობის პერიოდში, ბახტაძის სახელფასო ანაზღაურება 248 816 ლარი იყო.
მინისტრმა ყველაზე დიდი შემოსავალი 184 151 ლარი საქართველოს რკინიგზის დირექტორის თანამდებობაზე, 2017 წლის პირველი იანვრიდან 12 ნოემბრამდე პერიოდში, მუშაობისას მიიღო. ამავდროულად მუშაობდა შპს ჯიარ ტრანზიტ ლაინში და შპს ჯიარ ტრაზიტში, სადაც მისი ანაზღაურება 53 514 ლარი იყო. მინისტრმა ამ თანამდებობაზე გასულ წელს 10 თვე და 12 დღე იმუშავა და საშუალოდ თვეში 22 600 ლარს მიიღო.
მამუკა ბახტაძე ფინანსთა მინისტრად 2017 წლის 13 ნოემბრიდან მუშაობდა, წლის ბოლომდე კი 11 151 ლარი გამოიმუშავა, ანუ, საშუალოდ თვეში 7 400 ლარი მიიღო, რაც 3-ჯერ ჩამორჩება წინა სამსახურიდან მიღებულ შემოსავალს.
ქართული ოცნების მმართველობის პერიოდში მესამე პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა გუშინ, 13 ივნისს პრემიერ-მინისტრის თანამდებობა დატოვა. საქართველოს კონსტიტუციის თანახმად, პრემიერის გადადგომასთან ერთად, მთავრობის შემადგენლობაც გადამდგარად ითვლება.
პრემიერ-მინისტრის გადადგომის შემდეგ, საქართველოს კონსტიტუციის მიხედვით, პრეზიდენტმა არსებულ მთავრობას დააკისრა ვალდებულება ახალი მთავრობის არჩევამდე თავისი მოვალეობა შეასრულოს. ამის შემდეგ, შვიდი დღის განმავლობაში, საპარლამენტო უმრავლესობამ პრეზიდენტს პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატი უნდა შესთავაზოს, რომელსაც იგი უკვე პარლამენტს წარუდგენს განსახილველად.
ასევე შვიდდღიან ვადაში პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატმა უნდა ჩამოაყალიბოს მთავრობის შემადგენლობა და პარლამენტს ნდობის მისაღებად უნდა წარუდგინოს. მან ასევე უნდა წარადგინოს სამთავრობო პროგრამაც.
ამის შემდეგ, კიდევ შვიდი დღის განმავლობაში, პარლამენტმა ეს ყველაფერი უნდა განიხილოს და კენჭი უყაროს. მაქსიმუმ 21 დღეში ახალი მთავრობა უნდა შეიქმნას.
გაიგეთ მეტი ბახტაძეზე: