ვენესუელის დროებითი პრეზიდენტი დელსი როდრიგესი გახდა
ვენესუელის ვიცეპრეზიდენტმა და ნავთობის მინისტრმა დელსი როდრიგესმა ოფიციალურად დადო ფიცი და ქვეყნის დროებით პრეზიდენტი გახდა. ეს იმ ფონზე მოხდა, როდესაც აშშ-ის მიერ დაკავებული პრეზიდენტი ნიკოლას მადურო ნიუ-იორკის სასამართლოში ნარკოდანაშაულთან დაკავშირებული ბრალდებებით წარსდგა. ამის შესახებ ინფორმაციას Reuters ავრცელებს.
56 წლის როდრიგესი შრომითი სამართლის იურისტია, რომელიც კერძო სექტორთან მჭიდრო კავშირებით და მმართველი პარტიისადმი ერთგულებითაა ცნობილი.
ორშაბათს, 5 იანვარს, ფიცი ასევე დადო გასული წლის მაისში არჩეულმა 283-მა დეპუტატმა. მათგან მხოლოდ მცირე ნაწილი მიეკუთვნება ოპოზიციას — ოპოზიციის უმეტესობამ, განსაკუთრებით ნობელის პრემიის ლაურეატის მაჩადოს ხელმძღვანელობით მოქმედმა ფრთამ, არჩევნებს ბოიკოტი გამოუცხადა. ერთადერთი დეპუტატი, რომელიც სხდომას არ ესწრებოდა, იყო პირველი ლედი სილია ფლორესი, რომელიც აშშ-ში პატიმრობაში იმყოფება.