საქართველოში EU-ს წარმომადგენლობამ საქართველოსა და EU-ს შორის მრავალწლიანი პარტნიორობისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გახსნა
ქუთაისში საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობამ საქართველოსა და ევროკავშირს შორის მრავალწლიანი პარტნიორობისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გახსნა.
გახსნის ოფიციალურ ცერემონიაზე შეკრებილებს ევროკავშირის ელჩმა, პაველ ჰერჩინსკიმ სიტყვით მიმართა.
"ქუთაისი ცოდნის, პროგრესისა და დემოკრატიული ღირებულებების ქალაქია, რაც მას ევროპის დღის აღსანიშნავად ნამდვილად შესაფერის ადგილად აქცევს. ჩვენ აქ ვართ, რათა ხაზი გავუსვათ 30 წელზე მეტი ხნის მეგობრობასა და პარტნიორობას. ყველას გიწვევთ, შემოგვიერთდით, რომ შევიგრძნოთ იმერეთის ენერგია და აღმოვაჩინოთ, რა აერთიანებს ევროკავშირსა და საქართველოს", — განაცხადა ევროკავშირის ელჩმა.
ღონისძიების ფარგლებში მრავალფეროვანი ფიზიკური, კულტურული და ინტელექტუალური გაიმართა. ქალაქის მასშტაბით სტუმრებს საშუალება ჰქონდათ სხვადასხვა ღონისძიებას დასწრებოდნენ, მათ შორის 12-კმ-იან ველოტურს და ევროპის დღის ბაზრობას, სადაც წარმოდგენილი იყო ქართული პროდუქტებისა და ხელნაკეთი ნივთების უნიკალური არჩევანი.
ინტელექტუალურ პროგრამაში შედიოდა საქართველოში გაეროს წარმომადგენლობასთან თანამშრომლობით გამართული საუბრები თემაზე "ქალი, როგორც ცვლილებების მამოძრავებელი ძალა".
კულტურული პროგრამის ფარგლებში ჩატარდა აუდიო-ვიზუალური გამოფენა "ეს ქვეყანა შენია" და ფოტოგრაფიის მასტერკლასი "ისტორია თქვენს თვალწინ" ნათელა გრიგალაშვილთან ერთად.
ევროპის დღის ფარგლებში გაიმართა ფოტოგამოფენა "10 წელი ფოკუსში", სადაც მსურველებს შეეძლოთ "ევროკავშირის პრიზის ჟურნალისტიკაში" გამარჯვებული ფოტოები დაეთვალიერებინათ. დღე დოკუმენტური ფილმის "ქუთაისის ტალღა" ჩვენებით დასრულდა;
ფილმი EU4Culture პროგრამის მხარდაჭერით შეიქმნა და ქალაქის მდიდარ, ალტერნატიულ კულტურულ მოძრაობასა და საზოგადოებრივ მდგრადობას შეეხება.