Amnesty International: საქართველოს ხელისუფლება თავად უწყობს საბოტაჟს თავის მოსახლეობის ადამიანის უფლებებს. ეს რეპრესიები უნდა დასრულდეს
"უფლებადამცველებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების საქმიანობის შეზღუდვით საქართველოს ხელისუფლება თავად არღვევს თავისი მოსახლეობის ადამიანის უფლებებს," — ასე ეხმაურება საერთაშორისო უფლებადამცველი ორგანიზაცია Amnesty International 7 არასამთავრობო ორგანიზაციის ანგარიშების დაყადაღებას.
Amnesty International გავრცელებულ განცხადებაში აღნიშნავს, რომ "ეს რეპრესიები უნდა დასრულდეს".
"საქართველოში სამოქალაქო საზოგადოებისთვის სივრცე ვიწროვდება. ხელისუფლებამ 7 არასამთავრობო ორგანიზაციის ანგარიშები გაყინა და სისხლის სამართლის საქმე აღძრა "საბოტაჟისთვის", ბრალდებით, რომ მათ დააფინანსეს აქციის მონაწილეებისთვის დამცავი აღჭურვილობა. წინა საქმეებისგან განსხვავებით, ამან შეიძლება ორგანიზაციის ლიდერების დაპატიმრება გამოიწვიოს.
დამოუკიდებელი არასამთავრობო ორგანიზაციების "საბოტაჟის მომწყობებად" მოხსენიებით ხელისუფლება მათ საქმიანობას ხელს უშლის და საშიშ გზავნილს უგზავნის სხვა პირებს, რომლებიც ქვეყანაში ადამიანის უფლებებს იცავენ.
უფლებადამცველებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების საქმიანობის შეზღუდვით საქართველოს ხელისუფლება თავად არღვევს თავისი მოსახლეობის ადამიანის უფლებებს. ადამიანის უფლებების ეს რეპრესიები უნდა დასრულდეს" — ნათქვამია Amnesty International-ის განცხადებაში.