რეპრესიების შემდეგი სამიზნე დამოუკიდებელი ადვოკატები იქნებიან — ნონა ქურდოვანიძე 7 NGO-ს დაყადაღებაზე
"საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" თავმჯდომარე, ნონა ქურდოვანიძე 7 NGO-ს დაყადაღებას სოციალურ ქსელში ეხმაურება. მისი თქმით, პროკურატურა დანაშაულად აცხადებს აქციების დროს დაკავებული ადამიანების სამართლებრივ დახმარებას და მისი აზრით, რეპრესიების შემდეგი სამიზნე დამოუკიდებელი ადვოკატები იქნებიან.
"დაიწყო რეპრესიების ახალი ეტაპი. პროკურატურამ აბსურდული ბრალდებით დააყადაღა 7 ორგანიზაციის საბანკო ანგარიშები და ფაქტობრივად თითქმის შეუძლებელი გახადა საქმიანობის გაგრძელება. მიუხედავად იმისა, რომ ,"ქართულ ოცნებას" მიღებული აქვს და მოქმედებაშია მოყვანილი სამოქალაქო საზოგადოების შემზღუდველი 3 კანონი, დღევანდელი
გადაწყვეტილება ამ კანონებს არ ეფუძნება. პროკურატურას გამოძიება დაწყებული აქვს სისხლის სამართლის კოდექსის ბევრად უფრო მძიმე მუხლებით. ამ გამოძიების ფარგლებში შემდგომი ნაბიჯები შეიძლება კიდევ უფრო რეპრესიული გახდეს.
პროკურატურა დანაშაულად აცხადებს აქციების დროს დაკავებული ადამიანების სამართლებრივ დახმარებას. ის, რომ არავინ დარჩეს დაუცველი და დაკავებულს სასამართლოში წარმოადგენდეს მისთვის სანდო ადვოკატი, პირველ რიგში, მართლმსაჯულების ინტერესებში უნდა შედიოდეს და დღეს პროკურატურამ სასამართლოს ხელით მართლმსაჯულების ინტერესებში მოქმედება დანაშაულად აქცია. როგორც ჩანს, რეპრესიების შემდეგი სამიზნე დამოუკიდებელი ადვოკატები იქნებიან.
რაც შეეხება აირწინაღებს, თუ რომელიმე ორგანიზაცია აირწინაღს აძლევს თავის თანამშრომელს, რომელიც ველზე მუშაობს და მონიტორინგის პროცესშია ჩართული, ეს სისხლის სამართლის დანაშაული კი არა, საქართველოს შრომის კოდექსის დაცვაა.
სრული მხარდაჭერა ჩვენს კოლეგებს", — დაწერა ნონა ქურდოვანიძემ.