"ქვეყნის მომავლის საბოტაჟი ხდება ამ ნაბიჯებით" — ლევან ნატროშვილი 7 NGO-ს დაყადაღებაზე
სამართლიანი არჩევნების აღმასრულებელი დირექტორი, ლევან ნატროშვილი ფორმულას ეთერში პროკურატურის შუამდგომლობით სასამართლოს მიერ 7 არასამთავრობო ორგანიზაციის დაყადაღებას გამოეხმაურა. მისი თქმით, ეს ნაბიჯი საბოტაჟია და ცუდად დაემთხვა ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლის შესაძლო შეჩერების საკითხს.
ლევან ნატროშვილი მიიჩნევს, ეს არის კიდევ ერთი მცდელობა, რომ საქართველოში არასამთავრობო ორგანიზაციები მაქსიმალურად გაანადგურონ.
"სრულიად გაუგებარია, როგორ შეიძლება, იურიდიული დახმარების გაწევა იყოს დანაშაული. ჩვენი ორგანიზაცია უკვე არაერთი წელია, უფასო იურიდიულ დახმარებას უწევს იმ ადამიანებს, რომლებიც მომართავენ ორგანიზაციას. ჩვენ ამას ღიადაც ვამბობდით და ამის შესახებ ანგარიშებიც გვაქვს გამოქვეყნებული, რომ იმ ადამიანებს, რომლებიც საპროტესტო აქციების ფარგლებში იყვნენ სხვადასხვა გზით რეპრესირებულები — ზოგი დაპატიმრებული, ზოგი დაჯარიმებული — მოგეხსენებათ, არასამთავრობო ორგანიზაციებს საერთო ქსელი გვქონდა შექმნილი და მათ ვეხმარებოდით.
რაც შეეხება ნივთების შეძენას და ა.შ — ჩვენი ორგანიზაციის სახელით შემიძლია, ვთქვა, რომ ჩვენ არავისთვის არაფერი არ გვიყიდია, ერთადერთი — როცა აქციები ძალადობრივად იშლებოდა, ჩვენ თანამშრომლებს 30-მდე აირწინაღი და სათვალე ვუყიდეთ, რომ არ დაზიანებულიყვნენ. ორგანიზაციის თანამშრომლებიც მოქალაქეები არიან და ისინიც მონაწილეობენ საპროტესტო აქციებში. მე თავადაც იქ ვიყავი. ჩვეულებრივი ამბავია, რომ ადამიანები არ დაიხრჩონ გაზისგან.
შეგვიძლია, კიდევ ერთხელ თამამად ვთქვათ, რომ ეს არის კიდევ ერთი მცდელობა, რომ ორგანიზაციები მაქსიმალურად გაანადგურონ ამ ქვეყანაში, განსაკუთრებით, ვინც დემოკრატიის კუთხით მუშაობს.
ასევე, ძალიან ცუდად დაემთხვა ეს პროცესი ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლის საკითხს. სწორედ ეს არის საბოტაჟი და არა ის, რაც იმ განცხადებაში წერია. ამ ქვეყნის მომავლის საბოტაჟი ხდება ამ ნაბიჯებით. გამოდის, რომ ქართულ ოცნებას უნდა, რომ ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლა შეჩერდეს და მერე თქვან, რომ ეს იმიტომ გაგვიჩერეს, რომ ვიღაცები დავსაჯეთ.
ადამიანი, ვინც მეტ-ნაკლებად კარგად აანალიზებს პროცესებს, ხვდება, რომ ქართული ოცნების ბრალია, რაც დღეს ქვეყანაში ხდება, მათ შორის, ის პოტენციური ნაბიჯი, რაც შეიძლება, ევროკავშირის მხრიდან გადაიდგას", — თქვა ლევან ნატროშვილმა.
- პროკურატურის განცხადებაში ნახსენები ბრალდება იმდენად აბსურდულია, გამეორებაც არ მინდა — ნინო დოლიძე 7 NGO-ს დაყადაღებაზე