ქვიზი: როგორ იცნობ საქართველოს ეროვნულ გმირებს?
მაშინ, როდესაც დღევანდელი ხელისუფლება გვეუბნება, რომ 2008 წლის ომისთვის ქართველმა ერმა ბოდიში უნდა მოვიხადოთ, ალბათ აუცილებელიც კია გავიხსენოთ ჩვენი ეროვნული გმირები, რომელთა უმეტესობა, სწორედ, რომ რუსებთან იდეოლოგიურ თუ სამხედრო ბრძოლას შეეწირა.
ეს ქვიზი დაგეხმარება შენი ცოდნა შეამოწმო, რამდენად კარგად იცნობ საქართველოს ეროვნულ გმირებს და რა იცი მათ შესახებ.
ტესტის დაწყება1 / 8 ვინ იყო ჟიული შარტავა?
- ქართველი პოლიტიკური, სახელმწიფო და საზოგადო მოღვაწე, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მინისტრთა საბჭოსა და თავდაცვის საბჭოს თავმჯდომარე, რომელიც 1993 წლის, 27 სექტემბერს, სოხუმის დაცემის დღეს სეპარატისტებმა დახვრიტეს.
- თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ერთ-ერთი ფუძემდებელი, ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის ერთ-ერთი ლიდერი
- საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის თავდაცვის მინისტრის მოადგილე, საბჭოთა ოკუპაციის წინააღმდეგ პარტიზანული ბრძოლის ხელმძღვანელი 1922-24 წლებში
2 / 8 დარწმუნებული ვარ, ზვიად გამსახურდიას შესახებ ბევრი რამ იცი
- ქართველი პოლიტიკოსი და პოლკოვნიკი, რომელიც 1993 წელს სეპარატისტებმა მოკლეს.
- ზვიად გამსახურდია იყო საქართველოს ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის ერთ-ერთი ლიდერი, საქართველოს პირველი პრეზიდენტი, რომელიც შინაგან საქმეთა სამინისტროს მტკიცებით, მისმა მომხრეებმა განზრახ მოკლეს.
- ქართველი მხედართმთავარი, გენერალი, რომელიც საბჭოთა რეპრესიებს საფრანგეთში გაექცა.
3 / 8 რა იცი გიორგი ანწუხელიძის შესახებ?
- გიორგი ანწუხელიძე 1918-1919 წლებში იყო საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის დიპლომატიური მისიების ხელმძღვანელი გერმანიაში
- გიორგი ანწუხელიძე იყო ქართველი დისიდენტი, 1980-იანი წლების ეროვნული მოძრაობის ერთ-ერთი ლიდერი.
- გიორგი ანწუხელიძე იყო საქართველოს შეიარაღებული ძალების სამხედრო მოსამსახურე, რომელიც 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის დროს, ტყვედ ჩავარდნილი, წამების შემდეგ მოკლეს ოსმა სეპარატისტებმა.
4 / 8 ვინ იყო გურამ გაბესკირია?
- პოლკოვნიკი, ქალაქ სოხუმის მერი, რომელიც აფხაზმა სეპარატისტებმა 1993 წელს ქართველების ეთნიკური წმენდის დროს მოკლეს.
- თბილისის მერი, რომელიც 1989 წლის 9 აპრილს რუსებმა მოკლეს.
- ქართველი დისიდენტი, 1980-იანი წლების ეროვნული მოძრაობის ერთ-ერთი ლიდერი.
5 / 8 რა იცი გიორგი მაზნიაშვილის შესახებ?
- გიორგი მაზნიაშვილი იყო ქართველი მეცნიერი, ლინგვისტი და სოციოლოგი, რომელიც სკანდინავიის ქვეყნებში დიპლომატიურ საქმიანობას მისდევდა.
- გიორგი მაზნიაშვილი იყო ქართველი მხედართმთავარი, გენერალი, რომელიც საბჭოთა რეპრესიებს საფრანგეთში გაექცა, თუმცა სამშობლოში მაინც დაბრუნდა, ის 1937 წლის რეპრესიებს შეეწირა.
- გიორგი მაზნიაშვილი იყო ქართველი სამხედრო მოღვაწე, გენერალი, საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის შეიარაღებული ძალების პირველი და ბოლო მთავარსარდალი.
6 / 8 ვინ იყო მერაბ კოსტავა?
- საქართველოს პირველი პრეზიდენტი
- საქართველოს ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის ყველაზე გამორჩეული ლიდერი, რომელიც 1989 წლის 13 ოქტომბერს საეჭვო ვითარებაში დაიღუპა.
- ქართველი სამხედრო, რომელიც 1993 წელს სეპარატისტებმა მოკლეს.
7 / 8 და ექვთიმე თაყაიშვილის შესახებ რა გსმენია?
- საქართველოს ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის ლიდერი
- ექვთიმე თაყაიშვილი იყო ისტორიკოსი და არქეოლოგი, რომელმაც ბოლშევიკური რუსეთის წითელი არმიის მიერ საქართველოს ანექსიის შემდეგ, 1921 წლის 11 მარტს საქართველო დატოვა და ათეულობით წლების განმავლობაში საქართველოს ეროვნულ განძს პატრონობდა.
- ქართველი სამხედრო მოღვაწე, რევოლუციური მოძრაობის მონაწილე კავკასიაში.
8 / 8 და ბოლოს, ვინ იყო ამბროსი ხელაია?
- სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი, რომელიც რუსებმა დააპატიმრეს და ციხეში გარდაიცვალა.
- საქართველოს დამოუკიდებლობის კომიტეტის მიერ შექმნილი "სამხედრო ცენტრის“ წევრი
- წითელარმიელი ოკუპანტების წინააღმდეგ ჩამოყალიბებულ შეფიცულთა რაზმის წევრი.