მოკლედ: ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) შეისწავლა მუნიციპალიტეტების თანამდებობის პირების მიერ დეკლარაციაში ასახული საჩუქრების შესახებ ინფორმაცია.
- კვლევის ფარგლებში შესწავლილია 2021-2023 წლების დეკლარაციები.
დეტალები: IDFI-ის კვლევის მიხედვით, 2020-2022 წლებში:
- მუნიციპალიტეტების 224-მა თანამდებობის პირმა ან მისმა ოჯახის წევრმა მიიღო საჩუქარი, რომლის ჯამური ღირებულება შეადგენდა 9.8 მილიონ ლარს.
- აქედან, 7,3 მილიონი ლარის ღირებულების საჩუქარი მიღებული აქვთ უშუალოდ დეკლარანტ თანამდებობის პირებს, ხოლო 2,5 მილიონი ლარის საჩუქარი — მათი ოჯახის რომელიმე წევრს.
- მათ შორის, 4.8 მილიონი ლარის ღირებულის საჩუქარი მიღებული აქვთ ფულადი ფორმით, 4.5 მილიონი ლარის საჩუქარი — უძრავი ქონების სახით, ხოლო დანარჩენ, 472 ათასი ლარის ღირებულების საჩუქრებს შორისაა ავტომობილები და სხვადასხვა ფასიანი ნივთი.
აღსანიშნავია, რომ ყველაზე მეტი საჩუქარი მიიღეს:
- თბილისის მერიისა და საკრებულოს თანამდებობის პირებმა და მათმა ოჯახის წევრებმა;
- ყაზბეგის მუნიციპალიტეტის მერიის თანამდებობის პირებმა;
- ახალციხის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თანამდებობის პირებმა;
- ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თანამდებობის პირებმა.
მონიტორინგის ფარგლებში, თანამდებობის პირების მიერ საჩუქრების, სავარაუდოდ, კანონის დარღვევით მიღების 53 საეჭვო შემთხვევა გამოვლინდა.
- მათ შორის, 34 არის საკრებულოს თანამდებობის პირი, ხოლო 19 — მერიის. მაგალითად:
- 2020-2022 წლებში, ფოთის საკრებულოს თავმჯდომარეს, ალექსანდრე ტყებუჩავას მეგობრებმა აჩუქეს 64 ათასი ლარი და 8000 აშშ დოლარი;
- ქარელის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილეს, გიგა მამესწარაშვილს ნათესავმა აჩუქა 30,380 აშშ დოლარი და 98,000 რუბლი;
- ყაზბეგის საკრებულოს ფრაქციის თავმჯდომარეს, უჩა ხუციშვილს ნათესავმა აჩუქა 30,000 დოლარის ღირებულის მანქანა;
- თბილისის მერის მოადგილეს, ანდრია ბასილაის მეგობარმა აჩუქა ნაღდი ფული — 16,189 ლარი.
რატომ არის ეს პრობლემა: საჯარო მოსამსახურის მიერ საჩუქრის მიღება გარკვეულ რისკებს შეიცავს, რაც დაკავშირებულია:
- საჩუქრის სანაცვლოდ საჯარო მოსამსახურისგან სარგებლის მიღებასთან და საჯარო სამსახურის რეპუტაციის შელახვასთან.
- ასევე, საჯარო მოსამსახურის მიერ საჩუქრის მიღება შესაძლებელია დაკავშირებული იყოს კორუფციულ სქემასთან, რომელიც მიზნად ისახავს უკანონო შემოსავლების დამალვას და მისი ძვირადღირებული საჩუქრის სახით ლეგალიზებას.
- საჯარო მოსამსახურეების მიერ საჩუქრის მიღებასთან დაკავშირებული რისკები წარმოადგენს საკანონმდებლო რეგულირების საგანს.
- კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ კანონის მიხედვით, საჯარო მოსამსახურეს ეკრძალება ნებისმიერი საჩუქრის ან მომსახურების მიღება, რომელმაც შეიძლება გავლენა მოახდინოს მისი სამსახურეობრივი მოვალეობის შესრულებაზე.
საჩუქრის ღირებულებაზე.
- წლის განმავლობაში მიღებული საჩუქრების ჯამური ღირებულება არ უნდა აღემატებოდეს მისი თანამდებობრივი სარგოს წლიური ოდენობის 15%-ს, ხოლო ერთჯერადად მიღებული საჩუქრის ღირებულება 5%-ს.