ქართულმა ოცნებამ მხარი არ დაუჭირა რეზოლუციას, რომლითაც რუსეთი ტერორისტულ სახელმწიფოდ აღიარეს
ამის შესახებ ქართული ოცნების წევრებმა ისაუბრეს. ისინი რეზოლუციაში შეტანილ ცვლილებებს "ნაუცბადევად შეპარულს" უწოდებენ და პარტიულ ინტერესებს ხედავენ.
რატომ არის მნიშვნელოვანი: 13 ოქტომბერს ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ ახალ რეზოლუციაში რუსეთი ტერორისტულ რეჟიმად ცნო.
- დოკუმენტში წერია, რომ რუსეთის აგრესია ცალსახად უნდა დაიგმოს, როგორც დანაშაული, საერთაშორისო სამართლის დარღვევა და მსოფლიო უსაფრთხოებისთვის საფრთხე.
- აღნიშნულია ისიც, რომ უნდა გადაიხედოს სხვა ქვეყნების პოლიტიკური პატიმრების საქმეები, მათ შორის, ნახსენები ჰყავთ მიხეილ სააკაშვილი, რომელსაც პოლიტპატიმრად მოიხსენიებენ.
დეტალები: მმართველი გუნდის დეპუტატი არჩილ თალაკვაძე ამტკიცებს, რომ "სინამდვილეში მხარი დაუჭირეს რეზოლუციას", რომელიც რუსეთთან დაკავშირებით იყო ინიცირებული და უკრაინის მხარდაჭერას ითვალისწინებდა, მაგრამ ცვლილებებს არა.
- "ეს რეზოლუცია იყო ინიცირებული ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის პოლიტიკური კომიტეტის სხდომაზე, პირადად მე გახლავართ ამ კომიტეტის წევრი და შემიძლია მოკლედ გითხრათ, რომ უმრავლესობის სახელით მხარი დავუჭირე რეზოლუციის თავდაპირველ, ორიგინალ ვერსიას", — განაცხადა თალაკვაძემ.
- მისი თქმით, ამის შემდეგ რეზოლუციის განხილვამ პლენარულ სხდომაზე გადაინაცვლა და "სააკაშვილთან სუბიექტურად დაკავშირებულმა პირებმა" დააინიცირეს ცვლილება, რაზეც გივი მიქანაძემ განაცხადა, რომ მხარს არ დაუჭირდნენ.
- "სინამდვილეში ჩვენ მხარი არ დავუჭირეთ ცვლილებას, სადაც ჩაწერილი იყო სააკაშვილის მეგობრების მიერ ინიცირებული ცვლილება, თითქოს სააკაშვილს საქართველოში დევნის რუსეთი", — ასე ამართლებს პარტის საქციელს თალაკვაძე.
- "ჩვენი დელეგაციის წარმომადგენლები ერთ-ერთი თანაავტორები იყვნენ ამ რეზოლუციიის, ამიტომ ამ რეზოლუციას ექნებოდა საქართველოს მხარდაჭერა, რომ არა ასე ვთქვათ, არ ვიცი რა სიტყვა ვიხმარო, რომ არა ნაუცბადევი შეპარება ამ რამდენიმე წინადადების", — განაცადა ნიკოლოზ სამხარაძემ.
ოპოზიცია: პარტია მოქალაქეების ლიდერი, ლევან იოსელიანი აცხადებს, რომ რეზოლუციას მხარი დაუჭირა, თუმცა არა მეოთხე შესწორებას, სადაც სააკაშვილი პოლიტიკურ პატიმრადაა მოხსენიებული.
- მისივე თქმით, კენჭის ყრის დღეს ხმა, ტექნიკურად არ დაფიქსირდა, რის გამოც მეორე დღეს სესიაზე განაცხადა, რომ ჩაესწორებინათ.
- სტრატეგია აღმაშენებლის წევრი, პაატა მანჯგალაძეც ამბობს, რომ რეგლამენტი იძლეოდა საშუალებას, მხარი დაეჭირათ ძირითადი ტექსტისთვის და არა დამატებისთვის, ამიტომ მმართველი გუნდის განმარტებები ტყუილია.
- ლელოს განცხადებით, შემაშფოთებელი და ტრაგიკულია, რომ საქართველოს მართავს "რევანშისტ და უგუნურ ადამიანთა გუნდი", ვინც დასაშვებად მიიჩნევს ქვეყნის შიდა პოლიტიკა საერთაშორისო ასპარეზზე გადაიტანოს და შიდა პარტიულ-პოლიტიკური დინამიკა სახელმწიფოს საგარეო გადაწყვეტილებებზე ასახოს.