უკრაინის საგარეო: საქართველოს ხელისუფლებას 2008 წელი დაავიწყდა, ახლა ცდილობს მომენტი საკუთარი ინტერესებისთვის გამოიყენოს
უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტრო რუსეთის მხრიდან საქართველოსთვის რძის პროდუქტების ექსპორტის შეთავაზებას და მხარეებს შორის მოლაპარაკებებს ეხმაურება და აცხადებს, რომ მაშინ, როცა უკრაინაში ომია და რუსი ჯარისკაცები მშვიდობიან მოქალაქეებს კლავენ, ეს ქმედება მიუღებელია. სამინისტროს თქმით, საქართველოს ხელისუფლებას დაავიწყდა 2008 წლის ომი და ახლა ცდილობს მომენტი საკუთარი ინტერესებისთვის გამოიყენოს.
"ხაზგასმულია, რომ რუსეთის ფედერაციამ ეს გადაწყვეტილება დაამტკიცა საქართველოს ხელისუფლებისგან უარყოფის ფონზე, მხარი დაუჭიროს ევროკავშირის ახალ სანქციებს რუსეთის წინააღმდეგ. ჩვენ მიგვაჩნია, რომ რუსეთთან, რომლის შეიარაღებული ძალები თავს ესხმიან უკრაინის მშვიდობიან ქალაქებს რაკეტებითა და ბომბებით, კლავენ უდანაშაულო მოქალაქეებს, მათ შორის ბავშვებს, სავაჭრო ურთიერთობების ხელშეწყობა დაუშვებელია.
მოვუწოდებთ ოფიციალურ თბილისს, საჯაროდ ჩამოშორდეს რუსეთის ფედერაციის გადაწყვეტილებას, რომლის ხელმძღვანელობაც არღვევს საერთაშორისო კანონს და ახორციელებს სამხედრო დანაშაულებებს უკრაინაში. რუსულ კომპანიებთან თანამშრომლობა რუსეთს დამატებით რესურსებს აძლევს უკრაინის წინააღმდეგ სასტიკი ომის გასაგრძელებლად და ამგვარად მიღებული ფინანსური მოგება გაჟღენთილია მოკლული უკრაინელი მოქალაქეების სისხლით.
საქართველოს წინააღმდეგ 2008 წლის რუსეთის შეიარაღებული აგრესიის გამო, ქართველმა ხალხმა, სამწუხაროდ, კარგად იცის ომის საშინელება, რომელსაც ახლა უკრაინელები გადიან. ამავდროულად, როგორც ჩანს, საქართველოს ხელისუფლებას ეს ყველაფერი დაავიწყდა და ახლა ცდილობს გამოიყენოს მომენტი საკუთარი ინტერესებისთვის", — ვკითხულობთ განცხადებაში.
საქართველოს სურსათის ეროვნული სააგენტო აცხადებს, რომ რუსეთთან მოლაპარაკებები 2020 წლიდან მიმდინარეობდა და ქართული პროდუქტის ექსპორტზე გატანის გადაწყვეტილებაც სწორედ ამის საფუძველზე იქნა მიღებული.