- Doctors Without Borders
2. საკვები და თავშესაფარი შესთავაზოთ საქართველოში მყოფ უკრაინის მოქალაქეებს
- ამის სურვილი უკვე გამოთქვეს ადგილობრივებმა — როგორც რიგითმა პირებმა, ისე კერძო კომპანიებმა და უკრაინის მოქალაქეებს დახმარებას სთავაზობენ, იქნება ეს სახლი, თავშესაფარი თუ სხვა ტიპის საჭიროება. ნებისმიერ დროს და ფორმით შეგიძლიათ შეუერთდეთ ამ ინიციატივას.
- შეგიძლიათ, საქართველოში მყოფ უკრაინელებს ამ ფორმითაც დაეხმარო: უკრაინის მოქალაქეები და ტურისტები ომის გამო ვერ ბრუნდებიან უკრაინაში, შესაბამისად, მათ სჭირდებათ განთავსება, კვება და ზოგადი მხარდაჭერა. ფეისბუქის ჯგუფში, სახელად Spend 4 Seasons in Georgia, აქტიურად ვრცელდება ინფორმაცია ასეთ მოთხოვნებთან დაკავშირებით.
- უკრაინელი ხალხის მხარდასაჭერი ქართული პლატფორმა Strongertogether.ge შეიქმნა, სადაც ნებისმიერი ადამიანს შეუძლია გაუგზავნოს მხარდამჭერი შინაარსის წერილი, ან უკრაინელებს შესთავაზოს სახლი, ტრანსპორტი და სამედიცინო დახმარება.
- ფეისბუქში უკვე შეიქმნა ჯგუფი, სახელად ფონდი უკრაინელი ხალხის დასახმარებლად, ასე რომ, უკრაინის მოქალაქეებს ამ გზითაც შეგიძლიათ დაეხმაროთ.
- ასევე, თუ კი პირადად ვერ ახერხებთ საქართველოში უკრაინელებისთვის დახმარებას, გააზიარეთ ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ცხელი ხაზის ნომერი და სოციალური ქსელის ბმული: ცხელი ხაზი 0 800 800 909 24 საათის განმავლობაში ფუნქციონირებს.
3. მთავრობისთვის უკრაინის დახმარების მოთხოვნა
ყველასთვის ნათელია, რომ საქართველოს მთავრობა უკვე დიდი ხანია, ამ საკითხის შესახებ მკაფიო პოზიციასაც არ აფიქსირებს და მოქალაქეებს შეუძლიათ, მოუწოდონ ხელისუფლებას, რომ ერთი მხრივ რუსეთის მიმართ მკაცრი პოლიტიკა გაატაროს, ამავდროულად კი უკრაინას სამხედრო ან სხვა სახის დახმარების გაგზავნა შესთავაზოს.
შეგიძლიათ, ომის საწინააღმდეგო გამოსვლები თქვენს ქალაქში მოაწყოთ და თქვენი სიტყვის თავისუფლება გამოიყენოთ. ამისთვის კი ღონისძიების დარეგისტრირება Stopputin.net-ზე შეგიძლიათ.
4. გადამოწმებული ინფორმაციის გავრცელება
ცნობილია, რომ რუსეთი სამხედროსთან ერთად საინფორმაციო ომსაც აწარმოებს, ამიტომ მნიშვნელოვანია, სანდო ინფორმაცია მიიღოთ და სხვებსაც გაუზიაროთ ის. ამისათვის, მაგალითად, შეგიძლიათ, ჩვენს ვებგვერდზე ადევნოთ თვალი მუდმივ რეჟიმში განახლებულ ამბებს და ასევე ამ თემის ირგვლივ ყველა მასალა ფეისბუქჯგუფში რა ხდება უკრაინაში ნახოთ.
სოციალური ქსელების მეშვეობით ხელისუფლებისგან საქართველოში რუსული და პრორუსული პროპაგანდისტული არხების და ორგანიზაციების აკრძალვა შეგიძლიათ მოითხოვოთ. ამ არხებისა და ორგანიზაციების მოკლე ჩამონათვალი ასეთია: Sputnik Georgia, Спутник Грузия, ტელეკომპანია ობიექტივი, ალტ-ინფო და ა.შ.
უკრაინის ომის შესახებ ინფორმაციის მიღება და გავრცელება შემდეგი სანდო წყაროებიდან შეგიძლიათ: