გაუგებარი აღმოჩნდა — მოსამართლე ეუთო/ოდირისა და საერთაშორისო პარტნიორების კრიტიკაზე
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/საქართველოს პარლამენტი
უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატი, თეა ძიმისტარაშვილი აცხადებს, რომ მისთვის გაუგებარი აღმოჩნდა საერთაშორისო პარტნიორების "კონკრეტული პოზიციები". ძიმისტარაშვილის შეფასებით, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების შერჩევის პროცესი "მაქსიმალურად გამჭვირვალე" იყო.
"როდესაც პირველად იყო უკვე სწორედ ის გამჭვირვალე პროცედურით ჩატარებული კონკურსი საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატთა შერჩევის, სწორედ იქ ითქვა და იქ იყო ხაზი გასმული იმ გარემოებაზე, რომ სრული დაკომპლექტება არ განეხორციელებინა იმ მოწვევის პარლამენტს და შემდეგი მოწვევის პარლამენტს უნდა გაეგრძელებინა უზენაესი სასამართლოს დაკომპლექტება [...]
მაქსიმალურად პარლამენტი შეეცადა, რომ შეექმნა კანონმდებლობა, რომლითაც როგორც ინსტიტუციური გარანტიები იქნებოდა დაცული, ასევე მაქსიმალური გამჭვირვალობა ამ პროცესის იყო უზრუნველყოფილი, შესაბამისად, უკვე ამ პროცესების შეფერხება ან კონკრეტული პოზიციების დაფიქსირება ჩემთვის ცოტა არ იყოს გაუგებარი აღმოჩნდა", — განაცხადა ძამიტაშვილმა.
მეორე დღეა პარლამენტში უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატებს უსმენენ. აღსანიშნავია, რომ ევროკავშირის ელჩი საქართველოში, კარლ ჰარცელი საპარლამენტო მოსმენებზე არ მივიდა. ელჩი განმარტავს, რომ მოსამართლეთა არჩევის პროცესი არ არის შესაბამისობაში შარლ მიშელის შეთანხმებასა და მაკროფინანსური დახმარების მიღების სანაცვლოდ წაყენებულ პირობებთან.
შარლ მიშელის შეთანხმების ერთ-ერთი მთავარი პუნქტი სასამართლო რეფორმას ეხებოდა. შეთანხმების მიხედვით, არსებული წესით უზენაეს სასამართლოში მოსამართლეების დანიშვნისგან თავი უნდა შეეკავებინათ. ამის მიუხედავად, პარლამენტმა სასამართლოს მოსამართლეობის 6 კანდიდატი უვადოდ დაამტკიცა. პარალელურად კი, ქართული ოცნება აცხადებდა, რომ შარლ მიშელის დოკუმენტი მათი მხრიდან სრულდება. იმის საილუსტრაციოდ, რომ შეთანხმებაში ნამდვილად ეწერა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების დანიშვნებისგან თავის შეკავების შესახებ, ამერიკის საელჩომ ტვიტერზე გამოაქვეყნა დოკუმენტის ფოტო, სადაც შეთანხმების ეს ნაწილი ყვითლად არის გახაზული.