კადრების გასაჯაროებით რატი ბრეგაძემ და პენიტენციურმა სამსახურმა ჩაიდინეს სისხლის სამართლის დანაშაული — ბასილაია
ფოტო: გვანცა სეთურიძე / On.ge
ექსპრეზიდენტის ადვოკატი ბექა ბასილაია აცხადებს, რომ იუსტიციის მინისტრმა და პენიტენციურმა სამსახურმა კადრების გასაჯაროებით კანონები დაარღვიეს. მისი თქმით, უწყებებმა კადრები გამოიყენეს პროპაგანდისტული მიზნით, სააკაშვილის დისკრედიტაციისთვის და ეს დანაშაულია.
"რატი ბრეგაძემ და პენიტენციურმა სამსახურმა დაარღვიეს, არა მხოლოდ პაციენტის უფლებების შესახებ კანონი, არა მხოლოდ პატიმრობის კოდექსი, მათ ჩაიდინეს სისხლის სამართლის დანაშაული. მათ თავიანთ უფლებამოსილებას გადააჭარბეს და ეს არის სისხლის სამართლის წესით დასჯადი ქმედება. პროპაგანდისტული მიზნით გამოიყენო ადამიანის პერსონალური მონაცემები, იმისათვის, რომ მოახდინო მოშიმშილე პატიმრის დისკრედიტაცია გაავრცელო კადრები — ეს არის დანაშაული", — განუცხადა მან მთავარ არხს.
რაც შეეხება საკვები დანამატების მიღებას, ბასილაია განმარტავს, რომ მედიკამენტების მიღება დამატებით საფრთხეს უქმნიდა მოშიმშილე სააკაშვილის ჯანმრთელობასა და სიცოცხლეს, ამიტომაც მოხდა ამ საშუალებების გამოყენება სასიცოცხლო ფუნქციების მინიმალურ დონეზე შესანარჩუნებლად. მისივე თქმით, სამედიცინო დოკუმენტაციის მიხედვით, ეს დანამატები განიხილება, როგორც სამკურნალო პრეპარატი და არა როგორც საკვები საშუალება.
სააკაშვილი უკვე 38-ე დღეა შიმშილობს. 6 ნოემბერს, ექსპრეზიდენტის მხარდამჭერი აქციის დაწყებამდე, პენიტენციურმა სამსახურმა გაავრცელა კადრები, სადაც, მათი მტკიცებით, მიხეილ სააკაშვილი "საკვებს იღებს". უწყებამ ვიდეოს გამოქვეყნება "მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესით" ახსნა.
აღსანიშნავია, რომ 5 ნოემბერს სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურმაც გაავრცელა განცხადება, სადაც ნათქვამი იყო, რომ მნიშვნელოვანია დაცული იყოს მოშიმშილე თავისუფლებააღკვეთილი პირის პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობა, მისი პერსონალური, განსაკუთრებით კი, ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ მონაცემები. მეორე დღეს უწყების მიერ კადრების გავრცელების შემდეგ კი უწყებამ განაცხადა, რომ მათი მოპოვებისა და გავრცელების კანონიერებას შეისწავლის და კიდევ ერთხელ ისაუბრა პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობის დაცვა.