არ მჯერა, რომ ხვალინდელი აქციის მერე გაათავისუფლებენ, სააკაშვილსაც არ აქვს ეს მოლოდინი — სამადაშვილი
ფოტო: კადრი ვიდეოდან/მთავარი არხი
დეპუტატის, სალომე სამადაშვილის განცხადებით, არ აქვს მოლოდინი, რომ 14 ოქტომბრის აქციის შემდეგ ექსპრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილს პატიმრობიდან გაათავისუფლებენ. მისი თქმით, ნაციონალურ მოძრაობისთვის პრიორიტეტი, პირველ რიგში, იმის დამტკიცება უნდა იყოს, რომ მზადაა სხვა პარტიებთან ითანამშრომლოს.
"მე არ მჯერა არცერთი წამით, რომ ხვალინდელი აქციის შედეგად ვინმე გაათავისუფლებს მიხეილ სააკაშვილს პატიმრობიდან. ეს ყველას უნდა ესმოდეს. სკეპტიკოსებს შორის არ ვარ, უბრალოდ წარმოუდგენელია და არ მოხდება ეს. მე მგონი, მიხეილ სააკაშვილს თავადაც არ აქვს მოლოდინი, რომ ხვალინდელი აქცია გახდება გასაღები მისი.
მე ვარ რეალისტი და ეს იყო ყოველთვის ჩემი პოზიცია, მათ შორის, მიშელის დოკუმენტთან დაკავშირებით, როდესაც ნაციონალური მოძრაობა ამბობდა, რომ ნიკა მელია როგორც უნდა ისე გაათავისუფლონ, მე ვამბობდი, რომ როგორც უნდა ისე არ მოხდება და შეთანხმების შედეგად უნდა გათავისუფლებულიყო", — ამბობს სამადაშვილი.
აქვე ის აღნიშნავს, რომ სურს სააკაშვილმა დატოვოს საპყრობილე, რადგან მიაჩნია, რომ ის პოლიტიკური ნიშნით არის დაპატიმრებული. დეპუტატი დასძენს, რომ პოლიტიკური დევნა მხოლოდ ხელისუფლების შეცვლის შემდეგ დასრულდება, ამიტომ, ახლა ყველაზე მნიშვნელოვანი არჩევნების მეორე ტურში გამარჯვებაა.
ამასთან, სამადაშვილი აღნიშნავს, რომ ენმ–ის მიერ საწინააღმდეგოს მტკიცების მიუხედავად, დაანონსებული აქცია პარტიულია, რადგან მრავალპარტიული აქციების დაგეგმვა სხვაგვარად ხდება.
"თუ მათ მიაჩნიათ, რომ ეს აქცია მათ ეხმარებათ, იმისთვის, რომ ნაციონალური მოძრაობის ელექტორატი დამუხტონ არჩევნების მეორე ტურის წინ, ეს, ცხადია, არის მათი არჩევანი. მე მიმაჩნია, მეორე ტურებში გასამარჯვებლად ბევრად უფრო მნიშვნელოვანია, რომ ნაციონალური მოძრაობის კანდიდატებმა გაზარდონ მხარდაჭერა საზოგადოებაში, იმიტომ რომ მიხეილ სააკაშვილის დაბრუნებამ უკვე მაქსიმალურ ნიშნულზე მიიყვანა ნაციონალური მოძრაობის მხარდამჭერები პირველ ტურზე", — ამბობს სამადაშვილი.
ხვალ, 14 ოქტომბერს ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა სააკაშვილის გათავისუფლების მოთხოვნით აქციას ატარებს. როგორც პარტიაში ამბობენ, აქციაზე ხალხი რეგიონებიდანაც ჩამოვა. აქცია რამდენიმე პოლიტიკური პარტია, მათ შორის, ევროპული საქართველო, გირჩი — მეტი თავისუფლება, სტრატეგია აღმაშენებელი, ლელო და სხვები არ უერთდებიან.
პირველ ოქტომბერს მიხეილ სააკაშვილი დააკავეს. მანამდე, ექსპრეზიდენტი აქტიურად აცხადებდა, რომ გეგმავდა საქართველოში დაბრუნებას. 27 სექტემბერს მან თვითმფრინავის ბილეთი გაავრცელა, რომლის მიხედვითაც 2 ოქტომბერს, თვითმმართველობის არჩევნების დღეს უნდა ჩამოფრენილიყო. პირველი ოქტომბრის დილით, სააკაშვილმა ფეისბუქგვერდზე პოსტი გამოაქვეყნა, რომელმაც შექმნა ვარაუდი, რომ შესაძლოა, ის უკვე საქართველოში ყოფილიყო. ამასთან, მან გაავრცელა ორი ვიდეო, სადაც ამბობდა, რომ ბათუმში იყო, ფონად კი ქალაქის ხედი ჩანდა.
მიხეილ სააკაშვილს დაკავების დღესვე შეხვდა სახალხო დამცველი, ნინო ლომჯარია, რომელმაც ექსპრეზიდენტის მონახულების შემდეგ განაცხადა, რომ სააკაშვილი შიმშილობას იწყებდა. 7 ოქტომბერს პატრიარქის მდივანი, მამა მიქაელ ბოტკოველი რუსთავის მე–12 სასჯელაღსრულებით დაწესებულებაში სააკაშვილთან შესახვედრად მივიდა. საპატრიარქოში განაცხადეს, რომ ბოტკოველმა სააკაშვილს პატრიარქის მოკითხვა გადასცა და სთხოვეს, შეეწყვიტა შიმშილობა. ციხიდან გამოსვლის შემდეგ პატრიარქის მდივანმა განაცხადა, რომ ექსპრეზიდენტი შიმშილობის შეწყვეტას არ აპირებს.