გომელაური ელჩებს შეხვდა, რაზე ისაუბრეს შეხვედრაზე
შინაგან საქმეთა მინისტრი ვახტანგ გომელაური საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელთან, კარლ ჰარცელთან, ასევე, ევროკავშირის წევრი ქვეყნების ელჩებსა და საელჩოების წარმომადგენლებთან შეხვედრა გამართა. უწყებაში აცხადებენ, რომ შეხვედრის ერთ-ერთი საკითხი, 5-6 ივლისს თბილსში განვითარებულ მოვლენებს ეხებოდა.
"შინაგან საქმეთა მინისტრმა ევროპელ პარტნიორებს მიმდინარე წლის 5-6 ივლისს თბილისში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში სამინისტროს მიერ ჩატარებული საგამოძიებო და ოპერატიული ღონისძიებების შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა", — ვკითხულობთ შსს-ს განცხადებაში.
შეხვედრაში მონაწილეობდნენ: ავსტრიის, გერმანიის, საფრანგეთის, იტალიის, ლატვიის, ლიეტუვას, პოლონეთის, შვედეთის სამეფოსა და სლოვენიის ელჩები, აგრეთვე, ბელგიის სამეფოს, ბულგარეთის, ესპანეთის სამეფოს, საბერძნეთის, უნგრეთისა და ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოების წარმომადგენლები.
შსს-ს ცნობით, შეხვედრის ფარგლებში, მხარეებმა 2 ოქტომბრის მოახლოებული ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები და საარჩევნო პროცესის უსაფრთხო და თავისუფალ გარემოში ჩატარების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
"ვახტანგ გომელაურმა აღნიშნა, რომ საქართველოს შსს-ს ამოცანაა, ქვეყნის მასშტაბით მართლწესრიგის დაცვა და არჩევნების თავისუფალ, დემოკრატიულ, უსაფრთხო გარემოში ჩატარების უზრუნველყოფა", — ნათქვამია უწყების განცხადებაში.
მათივე მტკიცებით, უწყება არჩევნებთან დაკავშირებული დანაშაულის პრევენციისა და ეფექტიანი რეაგირების მიზნით, კანონით გათვალისწინებულ შესაბამის ღონისძიებებს ახორციელებს.
ფაილების გაცნობის შემდეგ, თუ ეს მასალები ავთენტურია, შეგვიძლია თამამად ვთქვათ, რომ მოსმენები/თვალთვალი/მიყურადება მასშტაბური ხასიათისაა. უსმენენ და უთვალთვალებენ ელჩებს, საელჩოების თანამშრომლებს, არასამთავრობო ორგანიზაციებს, აქტივისტებს, პოლიტიკოსებს, ჟურნალისტებს, ძალადობრივი ჯგუფის წევრებსა და ლიდერებს, სასულიერო პირებს და ამ ადამიანებთან კავშირში მყოფ მოქალაქეებს. ამასთან, ჩამონათვალში შეხვდებით კონკრეტული სასულიერო პირების მძღოლებს, საპატრიარქოს დაცვას, სტიქაროსნებს, თეოლოგებს და სამების დამლაგებელსაც კი.