ტყიბულში მეშახტეები გაიფიცნენ
ფოტო: მეტალურგთა, მეშახტე-მაღაროელთა და ქიმიკოსთა პროფკავშირები
ხელფასების გაზრდის მოთხოვნით ტყიბულში მეშახტეები დღეს 06:00 საათიდან გაიფიცნენ. მეტალურგთა, მეშახტე-მაღაროელთა და ქიმიკოსთა პროფკავშირში აცხადებენ, რომ ტყიბულელმა მეშახტეებმა გაფიცვის გადაწყვეტილება წარუმატებელი მედიაციის შემდეგ მიიღეს.
პროფკავშირების ცნობით, გაფიცვა მოძრაობის უბნისა და ზედაპირული კომპლექსის 400-მდე თანამშრომელს მოიცავს. ეს არის უბანი, რომელიც საშახტე მიმოსვლას ემსახურება.
"დასახელებული არ აქვთ ჯერჯერობით პროცენტი, რამდენ პროცენტს ითხოვენ. ისინი ამბობენ, რომ მათი ხელფასი შესრულებული სამუშაოს სიმძიმისა და სამომხმარებლო პროდუქტებზე დღეს არსებული ფასების შესაბამისი არ არის", — უთხრა პროფკავშირების გაერთიანების წარმომადგენელმა, თამაზ დოლაბერიძემ On.ge-ს.
მეშახტეების თქმით, ამჟამად მათი ხელფასი, პოზიციების მიხედვით, 450-800 ლარს შეადგენს.
საქნახშირში On.ge-ს განუცხადეს, რომ ხელფასების მატებასთან დაკავშირებით მოთხოვნაზე საკონსულტაციო საბჭო შეიკრიბება და კომპანიის პოზიცია ამის შემდეგ გახდება ცნობილი.
აღსანიშნავია, რომ ტყიბულის შახტში დასაქმებულები ადგილზე არსებულ სამუშაო პირობებს ხშირად აპროტესტებენ. მიმდინარე წლის თებერვალში ძიძიგურის სახელობის შახტის 9 მუშა პროტესტის ნიშნად შახტიდან არ ამოდიოდა. ისინი კომპანიის მხრიდან განახევრებული ხელფასების დარიცხვას აპროტესტებდნენ.
გასული წლის მარტში სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს, 5 მეშახტე მოიწამლა. მეშახტეები მოწამვლას ძიძიგურისა და მინდელის სახელობის შახტების დამაკავშირებელ გვირაბში დაგროვილ მხუთავ აირებს უკავშირებდნენ.