ქართულმა ანიმაციურმა ფილმმა ანიმაციების საერთაშორისო ფესტივალზე გაიმარჯვა
ფოტო: Film Studio Kvali XXI
მარიამ კაპანაძის ანიმაციური ფილმი მიტოვებული სოფელი ჩეხეთში, ლიბერეცში გამართული ანიმაციური ფილმების საერთაშორისო ფესტივალის, ANIFILM-ის ერთ-ერთი გამარჯვებულია. ანიმაციურმა ფილმმა ჯილდო არანარატიული და აბსტრაქტული ფილმების კატეგორიაში მოიპოვა.
მიტოვებული სოფლის პრემიერა 2020 წელს იაპონიაში, ჰოკაიდოს ანიმაციური ფილმების საერთაშორისო ფესტივალზე შედგა. ანიმაციურმა ფილმმა მაყურებლის განსაკუთრებული სიყვარული დაიმსახურა და იაპონიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ჯილდოც მიიღო.
ჰოკაიდოს ფესტივალის შემდეგ ანიმაციურ ფილმს ტოკიოს ფოტოგრაფიის მუზეუმმა უმასპინძლა. აღსანიშნავია, რომ ჰოკაიდოში წარმატებული დებიუტის შემდეგ, მიტოვებული სოფელი სლოვენიაში, საერთაშორისო ანიმაციურ ფესტივალ Animateka-სა და საფრანგეთის ქალაქ ანსიში გამართულ ფესტივალზეც წარსდგა.
საერთაშორისო წარმატების მოპოვების შემდეგ, თამამად შეიძლება იმის თქმა, რომ ქართული ანიმაციური ფილმების მდიდარ ისტორიას მიტოვებული სოფელი ღირსეულად აგრძელებს.
მარიამ კაპანაძის ანიმაციურ ფილმს ტოკიოს ფოტოგრაფიის მუზეუმი მასპინძლობს.