კობახიძე არ პასუხობს კითხვას, დაირღვა თუ არა ბავშვთა უფლებები სპირიდონის გადაღებულ ვიდეოში
"მე გზაში მქონდა საშუალება, რომ მენახა ეს ვიდეო. რა თქმა უნდა, კიდევ ერთხელ ვიმეორებ, ყველაფერს სჭირდება სრული გამჭვირვალობა, ჩაძიება და ყველაფერს სჭირდება ნახვა იმისათვის, რომ ბავშვთა უფლებები იყოს ხელშეუხებელი, დაცული და არავითარი რისკის ქვეშ არ იყოს", — ასე პასუხობს ქართული ოცნების თავმჯდომარე კითხვას, რას ფიქრობს მეუფე სპირიდონის მიერ გავრცელებულ ვიდეოზე. თუმცა, ის არ პასუხობს, დაირღვა თუ არა ბავშვების უფლებები ამ ვიდეოთი და ამბობს, რომ ამ კითხვებს მათ უნდა უპასუხონ, ვისი პრეროგატივაც არის.
"რა თქმა უნდა, მთავარი ამოცანა არის ამ შემთხვევაში გამჭვირვალობის უზრუნველოფა და ყველაფრის შესწავლა, რაც უკავშირდება იქ მიმდინარე მოვლენებს. არ შეიძლება წინასწარ დასკვნების გამოტანა, ვიდრე არ იქნება ყველაფერი შესწავლილი, გამოძიებული და მეორეს მხრივ, არის აუცილებელი, რომ სრული გამჭვირვალობა იყოს უზრუნველყოფილი. ამისათვის კონკრეტული ნაბიჯები იდგება", — განაცხადა მან რუსთავი 2-ის ეთერში.
კობახიძე ამბობს, რომ ამ საკითხზე მუსაობისას ეკლესიასთან თანამშრომლობა ძალიან მნიშვნელოვანია. მისივე თქმით, ბრალდება შესწავლილი უნდა იყოს და ამის შემდეგ შეიძლება "ვიღაცას დავაბრალოთ რაღაცა".
"ყველა უწყებას აქვს თავისი პასუხისმგებლობა და რა თქმა უნდა, მთავარია, რომ ეს პასუხისმგებლობა ყველა უწყებამ სათანადოდ გააცნობიეროს, ყველას უნდა ჰქონდეს საკუთარი სახელმწიფოებრივი ფუნქციების შესრულების საშუალება. აქ არის, რა თქმა უნდა, ეკლესიასთან თანამშრომლობა ძალიან მნიშვნელოვანი. კიდევ ერთხელ გავიმეორებ, თუ არის ბრალდება, ბრალდება უნდა იყოს შესწავლილი და ამის შემდეგ შეიძლება ვიღაცას დავაბრალოთ რაღაცა, ვიღაცას არ დავაბრალოთ რაღაცა. მთავარია, რომ ყველაფერი გამჭვირვალედ იყოს შესწავლილი", — განაცხადა მან.