"რადიკალური ოპოზიცია, რაციონალური ხელისუფლება" — კრემლისტური ნარატივები გავრილოვისგან პოზნერის ვიზიტზე
რუსი კომუნისტი დეპუტატი, სერგეი გავრილოვი პროპგანდისტი ჟურნალისტის, ვლადიმერ პოზნერის ვიზიტის პროტესზე თავის თეორიებს ავრელებს და საქართველოს ოპოზიციას თავს ესხმის. გავრილოვმა მომხდარი კიდევ ერთხელ გამოიყენა იმისთვის, რომ ოპოზიცია რადიკალებად წარმოეჩინა, აქცია კი "ქართული სტუმართმოყვარეობის" შერცვენად.
ამავდროულად ის კმაყოფილებას გამოხატავს პოზნერის ვიზიტის გამო და ფიქრობს, რომ ეს მოწმობს ქართული საზოგადოებისა და "რაციონალურად მოაზროვნე ხელისუფლების" სურვილს რუსეთთან ურთიერთობა აღადგინონ. მეტიც, ავრცელებს პროპაგანდისტულ ნარატივს, თითქოს "რადიკალური ოპოზიცია", რომელიც დასავლეთიდან იმართება ხელისუფლებას აშანტაჟებს პროვოკაციებით და ამით ურთიერთობას ძაბავს რუსეთთან.
რუსულ სახელმწიფო მედიასთან, TASS-თან საუბრისას ის ამტკიცებს, თითქოს ოპოზიციის ლიდერებმა პოზნერი სპეციალურად შეარჩიეს "პოლიტიკური დემარშისთვის", რადგან მას "რუსულ ინტელიგენციაში" პატივს სცემენ.
"ეს შემთხვევა სერიოზული პოლიტიკური დემარშია და მისი ფიგურა შემთხვევით არ შეურჩევიათ, რადგან პოზნერი ფართოდ ცნობილი და პოპულარულია რუსულ ინტელიგენციაში. ეს მიზანმიმართული პროვოკაციაა, რომელიც ურტყამს საქართველოს, როგორც სტუმართმოყვარე ქვეყნის სახეს. ეს სტუმართმოყვარეობა გულისხმობს სტუმრის უსაფრთხოებასაც. ეს არის რადიკალური ოპოზიციის მცდელობა, აჩვენონ ყველა ტურისტს, რომ საქართველოში ჩასვლა არ შეიძლება. ეს გააზრებული სროლაა "ორივე ფეხში" იმისთვის, რომ დასუსტდეს ხელისუფლება, ეკონომიკა. [...]
მაგრამ აგრესიული რადიკალური უმცირესობები, რომლებიც დასავლური წრეების ინსტრუმენტები არიან, აშანტაჟებენ ხელისუფლებას პროვოკაციების მოწყობით იმ მიზნით, რომ რუსულ-ქართული ურთიერთობები შეინარჩუნონ გახლეჩილ მდგომარეობაში", — აცხადებს ის.
მსგავს შეფასებებს ავრცელებდა გავრილოვი 20 ივნისის შემდეგაც. ბოლო ორი წელია ის უმეტესად ოპოზიციას აკრიტიკებს და ანტირუსულ ნარატივში ადანაშაულებს და ხელისუფლებას აქებს.
პოზნერი სამ აპრილამდე დარჩენას გეგმავდა, თუმცა მისი ვიზიტი დროზე ადრე დასრულდა. დილით ადრე მან, თანმხლებ პირებთან ერთად საქართველო დატოვა.
გაიგეთ ვინ რა თქვა მომხდარზე:
- შეგვიძლია ვიმსჯელოთ, ავკრძალოთ თუ არა რუსეთის მოქალაქეების შემოშვება, მანამდე ვიმსჯელოთ, შემოვუშვათ თუ არა ჟიგიმანტასი — მდინარაძე