"დაილოცა ის საათი, როცა მე შენ შეგხვდი. ღმერთმა უშენოდ ერთი საათიც ნუ მაცოცხლოს. ან რატომ უნდა ვიცოცხლო უშენოდ. მე ხომ ცხოვრება და მისი აზრი მას შემდეგ გავიგე, რაც შენ შეგიყვარე… უშენოდ ვერ ვიცოცხლებ, თუნდაც მინდოდეს. ცხოვრება ხომ ჩემთვის არსებითად შენა ხარ, ხოლო ცხოვრების გარეშე შეიძლება სიცოცხლე? ტყუილად კი არ გიწოდებ ჯადოქარს: თვით ჯადოქრობას მთელი თავისი ძალით არ შეეძლო ის გაეკეთებინა, რაც შენ ჰქმენ, ჩემო მშვენიერო და კეთილო გენიავ!"
4. გალაკტიონის წერილი ოლია ოკუჯავას
ფოტო: დავით შუღლიაშვილის ფოტოკოლექცია/საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა
"ოლკინ, მითხარი, გიყვარვარ ძველებურად? მე მგონია, არა! ჩემგვარი კაცი განა შეიძლება ვისმეს უყვარდეს? დადებითად ძლიერი ჩემში არაფერი არ არის. რომ ვიყო ბაირონი, ლერმონტოვი, გიოტე... მაშინ შემიყვარებდნენ. მე კი ისეთი პატარა და დაწვრილმანებული კაცი ვარ.. მაგრამ არაფერია! შენ ის მითხარი, გიყვარვარ ძველებურად? მე კი ისევ ძველებურად, გაგიჟებით და დიდი სიყვარულით მიყვარხარ!"
5. ჯონ კიტსის წერილი ფანი ბრაუნს
"ჩემმა სიყვარულმა ეგოისტად მაქცია. შენ გარეშე არსებობა არსებობა არ შემიძლია - ყველაფერი დამვიწყებია, შენი ხელახლა ხილვის გარდა. ჩემი სიცოცხლე თითქოს აქ შეწყდა - მომავალს ვეღარ ვხედავ. აწმყოში თავს ისე ვგრძნობ, თითქოს ვიშლები. შენი ხელახლა ხილვის იმედის გარეშე ყოფნა მამწუხრებს. შენგან განშორება მაშინებს. შენგან შთანთქმული ვარ. წამებული ვიქნებოდი ჩემი რელიგიისთვის. სიყვარულია ჩემი რელიგია. მისთვის მოვკვდებოდი — შენთვის მოვკვდებოდი".
6. ვიტა სეკვილ-უესტის წერილი ვირჯინია ვულფს
"იმაზე მეტად მენატრები, ვიდრე მეგონა, არადა შენს მოსანატრებლად მზად ვიყავი… წარმოუდგენელია, რამდენად აუცილებელი გახდი ჩემთვის. ვიცი, მიჩვეული ხარ ადამიანებისგან მსგავს სიტყვებს. წყეულიმც იყავ, გათამამებულო არსებავ! გრძნობების ამგვარად გამხელით ჩემს თავს უფრო მეტად ვერ შეგაყვარებ, მაგრამ, ძვირფასო, არ შემიძლია, შენს ირგვლივ ჭკვიანურად და გულცივად მოვიქცე: მაგისთვის ზედმეტად მიყვარხარ. ზედმეტად გულწრფელად".