აგვისტოს ომის საქმეზე რუსეთის მიერ ზიანის ანაზღაურების საკითხი 1 წლის ვადაში გადაწყდება
სტრასბურგის სასამართლოს მიერ აგვისტოს ომის საქმეზე, რუსეთის წინააღმდეგ საქართველოს სარჩელის დაკმაყოფილების შემდეგ, ზიანის ანაზღაურების საკითხი ცალკე პროცედურით გადაწყდება. საქართველოს იუსტიციის მინისტრის, გოჩა ლორთქიფანიძის განცხადებით, მხარეებს პოზიციების წარსადგენად ერთი წელი ექნებათ.
"რაც შეეხება ზიანის ანაზღაურებას, დადგენილი პრაქტიკის შესაბამისად, რუსეთის მიერ ევროპული კონვენციის დარღვევისათვის სამართლიანი დაკმაყოფილებისა და ზიანის ანაზღაურების საკითხი, ცალკე პროცედურით გადაწყდება და მხარეებს პოზიციების წარსადგენად 1 წელი ექნებათ", — განაცხადა ლორთქიფანიძემ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილების შემდეგ გამართულ ბრიფინგზე.
მან, ასევე, აღნიშნა, რომ სასამართლოს დიდი პალატის დარღევევების აღიარებით, 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს რუსეთის მიერ ქართველების წინააღმდეგ განხორციელებული ეთნიკური წმენდა დასტურდება.