კენწეროში მიმდინარე ეტაპზე 2 სკოლა დაგხვდება: დემოკრატიზაციისა და კარგი მმართველობის სკოლა და საერთაშორისო ურთიერთობების სკოლა. ერთი შეხედვით რთულად ჟღერს, არა? სინამდვილეში კენწერო რთული რაღაცების მარტივად სასწავლადაა შექმნილი. ქვეყნის წამყვანი სპეციალისტები თავიანთი ცოდნას ვიდეოების ფორმატით, გასაგები და მეგობრული ენით უზიარებენ ვებგვერდის სტუმრებს.
დემოკრატიზაციისა და კარგი მმართველობის სკოლა
ფოტო: dribbble / Jacob Richardson
დემოკრატიზაციისა და კარგი მმართველობის სკოლას ოთხი მიმართულება აქვს. პირველი — ადამიანთა უფლებებია. იცოდი რომ შენი, როგორც ადამიანის, ერთ-ერთი ფუნდამენტური უფლებაა განათლების მიღების უფლება? ამ უფლების რეალიზებაში ეს მიმართულება დაგეხმარება და სხვა საჭირო უფლებებზეც მოგცემს ინფორმაციას.
სკოლის შემდეგი მიმართულება არჩევნებს ეხება. არჩევანს ყოველდღიურად ვაკეთებთ, ზოგი მნიშვნელოვანია, ზოგი ნაკლებად. ახლაც უნდა აირჩიო გაივლი თუ არა ამ კურსს, სადაც ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან არჩევანზე გაიგებ მეტს.
დემოკრატიზაციისა და კარგი მმართველობის სკოლის მესამე მიმართულება კარგი მმართველობაა. ყველაფერი რასაც სახელში კარგი ურევია შეიძლება კარგი არ იყოს და პირიქით, მაგრამ კენწეროში კარგ მმართველობას მართლაც კარგად, მარტივად და საინტერესოდ ისწავლი.
სკოლის მეოთხე და უმნიშვნელოვანესი მიმართულება დემოკრატიაა. დემოკრატია ბერძნული სიტყვაა და ხალხის მმართველობას ნიშნავს, კენწერო ქართული სიტყვაა და ხის ან მთის წვერის აღსანიშნავად გამოიყენებენ. ერთი შეხედვით, ამ ორ სიტყვას შორის კავშირი არ არის, მაგრამ ეს მიმართულება, რომელსაც დემოკრატია ჰქვია, კენწეროზე ასვლაში დაგეხმარება.
საერთაშორისო ურთიერთობების სკოლა
საერთაშორისო ურთიერთობის სკოლას 5 მიმართულება აქვს. სკოლა კიბერუსაფრთხოების შესწავლით იწყება. თუ არ გინდა შენი ინტერნეტ ბანკი ამერიკის ბანკის ბოსტონის ფილიალივით დაჰაკონ, შენი პერსონალური ინფორმაცია შენთვის მნიშვნელოვანია ან უბრალოდ გინდა საკითხზე მეტი იცოდე, ეს მიმართულება შენთვის ყოფილა.
ფოტო: dribbble / Dinos&Teacups
საერთაშორისო ურთიერთობების სკოლის სპეციალიზებული მიმართულება, ბუნებრივია, კონკრეტულად საერთაშორისო ურთიერთობებიცაა. ამ მიმართულებაში უამრავ საინტერესო და საჭირო ინფორმაციას მიიღებ სახელმწიფო პოლიტიკაზე, სახელმწიფოთა შორის ურთიერთობებზე და ისტორიაზე.
საქართველოს სახელმწიფო პოლიტიკა კი გადაჯაჭვულია ორ საკითხთან, სკოლის შემდეგ ორ მიმართულებასთან: საქართველო და ევროკავშირი და, არანაკლებ მნიშვნელოვანი, საქართველო და ნატო. ნატოსა და ევროკავშირში შესვლაზე ბევრს საუბრობენ, თუმცა რეალურად ცოტამ იცის, რატომ არის ეს ქვეყნის განვითარების მნიშვნელოვანი გზა. ამ მიმართულებებით ბევრად უფრო გაიფართოვებ თვალსაწიერს და იმედი გვაქვს, უფრო იოლად და სწრაფად აითვისებ თემას, ვიდრე საქართველოს ნატოში ინტეგრაციაა.
ფოტო: dribbble / Vladimer Liubarskiy
ქვეყნის განვითარების უმნიშვნელოვანესი ნაწილი საგარეო პოლიტიკაა. სწორედ ამიტომ საერთაშორისო ურთიერთობების სკოლაში საქართველოს საგარეო პოლიტიკა ცალკე მიმართულებად ჩამოყალიბდა. გაინტერესებს როგორი საგარეო პოლიტიკა აქვს საქართველოს? Რა პროექტებში იღებს მონაწილეობას და როგორი კავშირები აქვს? ამ მიმართულებაში გამოცდილი სპიკერები სწრაფად და მარტივად გაგაცნობენ საკითხის შინაარსს.
კიდევ რისი სწავლა შემიძლია კენწეროზე?
კენწეროზე ახალი სკოლების დამატება ეტაპობრივად იგეგმება. მაგალითად, უახლოეს მომავალში აქტიური მოქალაქეობისა და ლიდერობის სკოლას შეგიძლია ჩაუჯდე. მთავარი მხოლოდ სწავლის წყურვილია. თვალი ადევნე კენწეროს ვებგვერდსა და Facebook გვერდს.
ქართული საგანმანათლებლო პლატფორმა "კენწერო" განვითარებისა და დემოკრატიის ცენტრის (CDD) ინიციატივით, დიდი ბრიტანეთის საელჩოსა და დიდი ბრიტანეთის კარგი მმართველობის ფონდის (GGF) ფინანსური მხარდაჭერით შეიქმნა. საგანმანათლებლო პლატფორმა "კენწეროს" მხარდამჭერები არიან: კანადის საელჩო, CLFI და NED. პარტნიორები კი: საჯარო ბიბლიოთეკა, ფორბს ჯორჯია, ბიემჯი, დემოკრატიის ლაბორატორია, სექტორი 3.