ISFED-ის კრიტიკა გასცდა ჯანსაღ დისკუსიას და ახდენს სამოქალაქო სექტორის დისკრედიტაციას — HRHF
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის წევრი ორგანიზაციები აცხადებენ, რომ სამართლიანი არჩევნების ხმების პარალელური დათვლის ფორმულის ხარვეზის შესახებ მიმდინარე დისკუსია საგანგაშოა, რადგან ის გასცდა ჯანსაღ კრიტიკას და სამოქალაქო საზოგადოების დისკრედიტაციას ახდენს.
"იმის ნაცვლად, რომ მოხდეს კონკრეტული ფაქტების განხილვა, ხდება ორგანიზაციის მთლიანი საქმიანობის დისკრედიტაცია და ხორციელდება თავდასხმები არა მხოლოდ ISFED-ზე, არამედ მთელ სამოქალაქო სექტორზე", — ვკითხულობთ მათ მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
ადამიანის უფლებათა ფონდი მიესალმება, ISFED-ის მიერ ამ თემაზე საჯაროდ საუბარს.
"ISFED უკვე 25 წელია ქვეყანაში არჩევნების სამართლიანად ჩატარების მონიტორინგს ახორციელებს და ვიმედოვნებთ, რომ ორგანიზაციას მიეცემა საშუალება უსაფრთხო გარემოში გააგრძელოს ეს მნიშვნელოვანი საქმიანობა და აღნიშნული ხარვეზის მიზეზებსა და შედეგებთან დაკავშირებით საზოგადოების ინფორმირება", — წერია განცხადებაში.
ადამიანის უფლებათა სახლის წევრი ორგანიზაციები აცხადებენ, რომ არასამთავრობო სექტორისადმი ნეგატიური დამოკიდებულება და რიტორიკა, მათ შორის, ხელისუფლების წარმომადგენლების მხრიდან, საფრთხეს უქმნის სამოქალაქო სექტორის განვითარებას საქართველოში.
"ბოლო პერიოდში ქვეყანაში სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები საუბრობენ არასამთავრობო სექტორზე გახშირებულ თავდასხმებსა და შევიწროებაზე, ასევე ზოგადად საზოგადოებაში სამოქალაქო სექტორის მიმართ დამკვიდრებულ ნეგატიურ კონტექსტზე, მსგავსი რიტორიკა ხელისუფლების წარმომადგენლების მხრიდან კიდევ უფრო დიდ საფრთხეს უქმნის ქვეყანაში სამოქალაქო საზოგადოებას და მის ფუნქციას, დაიცვას ადამიანის უფლებები, იზრუნოს ქვეყანაში დემოკრატიის მშენებლობასა და კანონის უზენაესობის უზრუნველყოფაზე", — ვკითხულობთ განცხადებაში.
განცხადებას ხელს აწერს ადამიანის უფლებათა სახლის ფონდი და მასში შემავალი ორგანიზაციები:
- მედიის ინსტიტუტი;
- წამების მსხვერპლთა ფსიქოსოციალური და სამედიცინო რეაბილიტაციის ცენტრი.