კობახიძე ISFED-ის ხელმძღვანელისგან იმ უბნების წარდგენას ითხოვს, სადაც ბიულეტენების სიჭარბე გამოვლინეს
ფოტო: ლანა კოკაია / On.ge
ქართული ოცნების აღმასრულებელი მდივანი, ირაკლი კობახიძე, სამართლიანი არჩევნების ხელმძღვანელისგან, ელენე ნიჟარაძისგან ითხოვს უმოკლეს ვადებში იმ საარჩევნო უბნების წარდგენას, სადაც ISFED-ის მტკიცებით, ბიულეტენების სიჭარბე გამოვლინდა.
"ჩვენ არაერთხელ ვთხოვეთ ორგანიზაციის ხელმძღვანელს მოეცა განმარტება ზემოთ აღნიშნულ 8 პროცენტთან დაკავშირებით, თუმცა ამ შემთხვევაშიც მისი პასუხები ისეთივე სუსტი იყო, როგორიც PVT-სთან დაკავშირებით. სამართლიანი არჩევნების ხელმძღვანელისგან მოვითხოვთ უმოკლეს ვადებში წარმოადგინოს იმ საარჩევნო უბნების 8%-ის ჩამონათვალი, სადაც მათი მტკიცებით, ბიულეტენების სიჭარბე გამოვლინდა. წინააღმდეგ შემთხვევაში ორგანიზაციის ხელმძღვანელმა უნდა აღიაროს კიდე ერთი უხეში ხარვეზი და ბოდიში მოუხადოს ქართულ საზოგადოებას და საერთაშორისო ორგანიზაციებს", — განაცხადა კობახიძემ.
კობახიძე ამბობს, რომ სამართლიანი არჩევნების მიერ გამოქვეყნებულ კიდევ ერთ მონაცემში, უბნების 8%-ში დისბალანსში არის უხეში შეცდომა. მისი თქმით, ბიულეტენების სიჭარბე ამ ორგანიზაციის მიერ დათვლილი საარჩევნო უბნების არა თუ 8, არამედ 1%-შიც არ დაფიქსირებულა.