არ ვიცი, "ოცნებაში" საიდან მიიღეს ამაზე ინფორმაცია — ნიჟარაძე პარალელურ დათვლაზე
ორგანიზაცია სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების ხელმძღვანელი, ელენე ნიჟარაძე ამბობს, რომ არ იცის, თუ საიდან ჰქონდა ქართულ ოცნებას ინფორმაცია PVT-ს, პარალელური დათვლის ხარვეზთან დაკავშირებით. როგორც ნიჟარაძემ TV პირველის ეთერში განაცხადა, ამ კითხვას პასუხი მმართველმა გუნდმა უნდა გასცეს.
"ორგანიზაციაში იცოდა ძალიან შეზღუდული რაოდენობის ხალხმა", — ამბობს ნიჟარაძემ.
რაც შეეხება მიყურადებას თუ სხვა მეთოდებს, იგი ამბობს, რომ არაფრის მტკიცებულება არ აქვს, თუმცა არც არაფერს გამორიცხავს.
ნიჟარაძის განმარტებით, ISFED-ის პარალელურ დათვლაში გამოვლინდა ხარვეზი იმ კუთხით, რომ საარჩევნო სუბიექტების ხმებთან ერთად დათვლილი იყო ბათილი ბიულეტენები, რამაც ცესკოს მონაცემებთან შედარებით სამი პარტიის შემთხვევაში ცდომილება გამოიწვია. ესენია: ქართული ოცნება, ნაციონალური მოძრაობა და სტრატეგია აღმაშენებელი.
"არ არის ეს არსებითი ხარვეზი, ძალიან მცირე ხარვეზი. ხარვეზი არის იმდენად მცირე, რომ გავლენას არ ახდენს არც ერთი პარტიის მანდატების რაოდენობაზე", — განმარტავს ნიჟარაძე.
ISFED-ის ხელმძღვანელის თქმით, მმართველი გუნდის წარმომადგენლებს ის მათი ინიციატივით შეხვდა. ნიჟარაძე ამბობს, რომ მათ იმ უბნების მონაცემების წარდგენა სთხოვეს, სადაც PVT ჩატარდა, თუმცა, როგორც ის განმარტავს, ეს კონფიდენციალური ინფორმაციაა.