ჩემი ნეგატიური დამოკიდებულება გენდერული კვოტების მიმართ, გარკვეულწილად, შეიცვალა — ხოშტარია
ევროპული საქართველოს წევრი და ვაკეში ოპოზიციის საერთო კანდიდატი, ელენე ხოშტარია აცხადებს, რომ მისი ნეგატიური დამოკიდებულება გენდერული კვოტების მიმართ, გარკვეულწილად, შეიცვალა. ამის შესახებ მან On.ge-სთვის მიცემულ ინტერვიუში ისაუბრა.
"მე კვოტებისთვის მხარი არ დამიჭერია. მგონია, რომ ეს პრობლემას არ აგვარებს. ხარისხობრივად, ქალთა უფლებების ან რეპრეზენტატულობის პრობლემას არ მოაგვარებს, თუმცა, გარკვეულწილად, ჩემი ნეგატიური დამოკიდებულება შეიცვალა კვოტების მიმართ. ექსპერიმენტად შეიძლება ღირდეს, ვნახოთ, რას მოიტანს. მე ვერ ვხედავ, რას აზიანებს ასე ძალიან, რომ არ სცადო", — ამბობს ხოშტარია.
ხოშტარია ამბობს იმასაც, რომ ბევრი სხვა რამაა გასაკეთებელი, რომ რეალურად ქალები გაძლიერდნენ, მათ შორის ეკონომიკური გაძლიერება, საკუთრების უფლების დარეგულირება ქალებთან მიმართებში, რადგან პრაქტიკაში კაცებს სრული უპირატესობა აქვთ საკუთრებაზე.