შაქარაშვილის საქმეზე დაკავებულთა ნაწილი სავარაუდო ზეწოლის მცდელობაზე საუბრობს — ომბუდსმენი
ფოტო: სახალხო დამცველი / FB
სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ გიორგი შაქარაშვილის საქმეზე ბრალდებულ 17 პირთან შეხვედრის შემდეგ თქვა, რომ მათი ნაწილი, სავარაუდო ზემოქმედების მცდელობაზე საუბრობს. ჟურნალისტებთან საუბრისას ნინო ლომჯარია არ აკონკრეტებს, თუ ვისი მხრიდან შეიძლება, იყოს ზემოქმედება დაკავებულებზე. მანზე განმარტა, რომ არ აქვს ამ თემაზე საჯაროდ საუბრის უფლება.
"[დაკავებულთა] უმრავლდეობას არ გამოუთქვამს სახალხო დამცველის დახმარების სურვილი, რაიმე საკითხზე, თუმცა იყო ცალკეული შემთხვევები და ინფორმაცია, რაც მათ მოგვაწოდეს იყო საინტერესო. უკვე დაწყებული გვაქვს ცალკეული გარემოებების შესწავლა. გარკვეულწილად ეხება სავარაუდო ზემოქმედების მცდელობას, რაზეც ბრალლდებულები საუბრობენ".
დღეს, 14 ივლისს ცნობილი გახდა, რომ სახალხო დამცველის აპარატმა გენერალურ პროკურატურას გიორგი შაქარაშვილის საქმის მასალების გაცნობის თხოვნით მიმართა. ომბუდსმენის განცხადებაში ნათქვამია, რომ მათ სურთ, შეისწავლონ გამოძიების ეფექტიანობა და მეორეს მხრივ, შეაფასონ სხვადასხვა პირთა უფლებრივი მდგომარეობა.
2020 წლის 13 ივლისს სახალხო დამცველი შეხვდა გარდაცვლილი ახალგაზრდის ოჯახის წევრებს და მოისმინა მათი პოზიცია და მოსაზრებები საქმის მსვლელობისა და მიმდინარეობის შესახებ.