რა ეტაპზეა შაქარაშვილის საქმის გამოძიება — შსს-ს განმარტება
ფოტო: პროკურატურის ვიდეოდან
შინაგან საქმეთა სამინისტრო განმარტებით, 19 წლის ფეხბურთელის, გიორგი შაქარაშვილის საქმეზე გამოძიება გრძელდება და ამ დროისთვის 450-მდე საგამოძიებო და 400-მდე საპროცესო მოქმედებაა ჩატარებული. ამ თემაზე მინისტრის მოადგილემ, ვლადიმერ ბორცვაძემ ბრიფინგზე ისაუბრა და ერთ-ერთი მოწმის, იაკობ ბრეგვაძის ჩანაწერი გაასაჯაროვა.
უწყების ინფორმაციით:
- გამოკითხულია 93 პირი;
- გადაუდებელი აუცილებლობის პირობებში და მოსამართლის განჩინების საფუძველზე ჩატარებულია 121 ჩხრეკა, რის შედეგადაც ამოღებულია 105 ერთეული კომპიუტერული ტექნიკა, მობილური ტელეფონი და ფოტოაპარატი.
- ბრალდებულებისა და საქმესთან შემხებლობაში მყოფი, საერთო ჯამში, 41 პირისგან აღებულია დნმ-ის და დაქტილოსკოპიური ნიმუშები;
- მობილური ოპერატორებიდან საქმეში გამავალ ათეულობით პირზე გამოთხოვილია ინფორმაცია, მათი ლოკაციებისა და კავშირების დადგენის მიზნით;
- ათეულობით ობიექტიდან გამოთხოვილია ვიდეოსათვალთვალო კამერების, დაახლოებით, 600 საათამდე ჩანაწერი;
- საქმის ფაქტობრივი გარემოებისა და ობიექტური ჭეშმარიტების დადგენის მიზნით, დანიშნულია 8 სახეობის 57 ექსპერტიზა, მათ შორის, სასამართლო-სამედიცინო, ქიმიური, მიკრონაწილაკების, ბიოლოგიური, ნიადაგის, დაქტილოსკოპიური, ტრასოლოგიური და საინფორმაციო-ტექნოლოგიური ექსპერტიზები.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გასაჯაროებულ სატელეფონო ჩანაწერში ისმის, რომ ბრეგვაძე 112-ის ოპერატორს ინციდენტის შესახებ აცნობს და მალე მისვლას თხოვს. ოპერატორი მისამართის დაზუსტებას ცდილობს, ბრეგვაძე კი დროის დაჩქარებას ითხოვს და ოპერატორს ეუბნება, რომ ტელეფონის ლოკაციით სცადონ მისი ადგილსამყოფელის მიგნება. ამადვროულად, ის განმარტავს, რომ მანქანით მისული თავდამსხმელები შეიარაღებული იყვნენ რკინებით და ჯოხებით, რის გამოც ითხოვს, რომ დახმარება მალე მივიდეს.
"მალე მოდით, შეიძლება მანქანით რომ არიან წავიდნენ და მალე მოდით რა. დაშავებულებიც იქნებიან", — ისმის ჩანაწერში.