აშშ-სთვის მთავარია, ცვლილებები პარლამენტის სრული მხარდაჭერით იყოს მიღებული — დეგნანი
ფოტო: ფინანსთა სამინისტრო
საქართველოში აშშ-ს ელჩი, კელი დეგნანი ამბობს, რომ აშშ-სთვის მნიშვნელობვანია საკონსტიტუციო ცვლილებებს სრული მხარდაჭერა ჰქონდეს. მისი თქმით, ახლა ყველას სურვილია, რომ შეთანხმების ორივე ნაწილი შესრულდეს.
"პარლამენტში ორი კენჭისყრა უკვე ჩატარდა საარჩევნო კანონმდებლობის ცვლილებასთან დაკავშირებით. ასევე, გავრცელდა ერთობლივი ამ შეთანხმების ერთობლივი განცხადება, რომელიც შეეხება პოლიტიკურ გავლენას მართლმსაჯულებასა და შერჩევით სამართალში. ეს საკითხი უნდა შესრულდეს. ეს იქნება დიდი წარმატება, თუკი ცვლილებები პარლამენტში გავა სრული მხარდაჭერით, ეს იქნება ერთგულების გამოხატულება იმ დემოკრატიული პროცესების მიმართ, რაც საქართველოშია და შექმნის უკეთეს პირობას არჩევნებისთვის.
ჩვენ გვესმის, რომ ზოგიერთი ოპოზიციური პარტიისთვის მნიშვნელოვანია დამატებითი ნაბიჯების გადადგმა, რათა შეთანხმება სრულად შესრულდეს. ჩვენ იმედი გვაქვს, რომ ასეც იქნება და კონსტიტუციურ ცვლილებას მიიღებენ. აშშ-სთვის მთავარია საკონსტიტუციო ცვლილებები მიღებული იყოს პარლამენტის სრული მხარდაჭერით და ამით 8 მარტის შეთანხმება სრულად შესრულდება", — განაცხადა დეგნანმა [რუსთავი 2-ის თარგამანი].