ბატონი ბიძინასგან უკმაყოფილება მივიღე იმაზე, რომ ამის მოთავე ვარ მე — დიმიტრი ხუნდაძე
ქართული ოცნების დეპუტატი, დიმიტრი ხუნდაძე, რომელიც პროპორციულ საარჩევნო სისტემაზე გადასვლის წინააღმდეგია, პარლამენტში კენჭისყრის გადადებას დადებითად აფასებს. ამის შესახებ მან ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი თქმით, უკვე თანამოაზრეების დიდი გუნდი ჰყავს და დღეს გაცილებით ბევრნი არიან, ვიდრე გუშინ.
"ჩვენ გვაქვს მთავარი მიზანი, ქვეყნის შემდგომი პოლიტიკური ცხოვრება სწორად დავგეგმოთ. ასევე, გუნდის ერთიანობა იქნას შენარჩუნებული და შედეგი იყოს ორიენტირებული პოზიტივზე. დღეს რომ ჩატარებულიყო, აუცილებლად ჩავარდებოდა", — თქვა ხუნდაძემ.
მისივე განცხადებით, უმრავლესობის დღევანდელ შეხვედრაზე მუქარა არ ყოფილა, თუმცა, მან "უკმაყოფილება მიიღო ბატონი ბიძინასგან იმაზე, რომ ამის მოთავე ის არის".
პროპორციულ წესზე გადასვლის კენჭისყრა პარლამენტმა ისევ გადადო. ეს სურვილი უმრავლესობის ლიდერმა, გია ვოლსკიმ გამოთქვა და პარლამენტის წევრები დაეთანხმნენ.
პარლამენტის თავმჯდომარემ თქვა, რომ გადაწყვეტილება საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენლებთან ერთად მიიღო. სხდომა ხვალ, 14 ნოემბერს, 12 საათზე განახლდება.
საპარლამენტო უმრავლესობის წევრები კვლავ ვერ შეთანხმდნენ, რომ მხარი დაუჭირონ ცვლილებას, რომლის მიხედვითაც საქართველოში 2020 წლის არჩევნებიც მხოლოდ პროპორციული წესით ჩატარდება. ამას ეწინააღმდეგებიან ის დეპუტატებიც, ვინც თვითონ არიან ამ კანონპროექტის ავტორები, მათ შორის არიან დიმიტრი ხუნდაძე და ირაკლი შიოლაშვილი.
საკონსტიტუციო ცვლილებისთვის, რომელსაც მოქალაქეები რამდენიმეათასიან აქციაზე ითხოვდნენ, კენჭი გუშინ, 12 ნოემბერს უნდა ეყარათ. გუშინაც ვოლსკი იყო ინიციატორი კენჭისყრა უმრავლესობის სხდომის შემდეგ ჩატარებულიყო. დღეს უმრავლესობის სხდომა ჩატარდა, თუმცა უმრავლესობის დეპუტატებმა, რომლებიც მხარს არ უჭერდნენ, აზრი არ შეიცვალეს.