ბესელიას თქმით, ოხანაშვილი კომიტეტის თავმჯდომარედ რეგლამენტის დარღვევით წარადგინეს
იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის ყოფილი თავმჯდომარე, ეკა ბესელია ამბობს, რომ ანრი ოხანაშვილი თავმჯდომარის კანდიდატურაზე პროცედურების დარღვევით წარადგინეს. ბესელია მიუთითებს, რომ პარლამენტის თავმჯდომარის მხრიდან კანდიდატურის წარდგენის ვადები დარღვეულია.
პარლამენტის რეგლამენტის მიხედვით, კომიტეტის თავმჯდომარის უფლებამოსილების შეწყვეტიდან 7 დღის ვადაში კანდიდატურის წარდგენა შეუძლიათ უმრავლესობას, უმცირესობას, ფრაქციას, რომელიც არ არის გაერთიანებული უმრავლესობაში ან უმცირესობაში, პარლამენტის წევრთა ექვსკაციან ჯგუფს და კომიტეტის წევრთა მინიმალური რაოდენობის ორ მესამედს. თუ ამ დროის განმავლობაში კანდიდატურა არ იქნება დასახელებული, 5 დღეში კომიტეტის თავმჯდომარის კანდიდატურას კომიტეტის წევრთაგან წარადგენს პარლამენტის თავმჯდომარე.
ბესელია მიუთითებს, რომ აღნიშნული ვადები იანვარში გავიდა. საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის თავმჯდომარის, გიორგი კახიანის განმარტებით, როდესაც ვადები სესიებს შორის პერიოდს ემთხვევა, ვადები ჩერდება და მორიგ სესიაზე გრძელდება.
ანრი ოხანაშვილი იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარედ პარლამენტის თავმჯდომარე ირაკლი კობახიძემ, დღე 4 თებერვალს ბიუროს სხდომაზე წარადგინა. ოხანაშვილის კანდიდატურას კენჭს ხვალ, 5 თებერვალს უყრიან.
დეპუტატების ნაწილი ამბობს, რომ ოხანაშვილის კანდიდატურას მხარს დაუჭერს, თუმცა მისდამი სკეპტიკურადაა განწყობილი ეკა ბესელია. ყოფილი თავმჯდომარე ამბობს, რომ უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატებთან დაკავშირებით ოხანაშვილს კითხვები არ გასჩენია.
ბოლოს ბესელიას განცხადებებს ქართული ოცნების დამფუძნებელი, ბიძინა ივანიშვილი გამოეხმაურა. მისი თქმით, ბესელია იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის თანამდებობიდან გადადგომის შემდეგ პარტიისა და გუნდურობის პრინციპების წინააღმდეგ წავიდა. ივანიშვილის თქმით, ბესელიამ ვიცე-სპიკერად დანიშვნის შეთავაზება არასწორად დაუკავშირა უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების არჩევის პროცესს. მისი განმარტებით, პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილედ ბესელიას არჩევის საკითხი დღის წესრიგიდან მოიხსნა.
ღია დაპირისპირების შემდეგ მმართველი გუნდის დეპუტატებმა მოსამართლეების არჩევის წესთან დაკავშირებით იმსჯელეს. მათი გადაწყვეტილებით, მოსამართლეების ამჟამინდელი სიის განხილვა აღარ მოხდება. კრიტერიუმების დადგენის შემდეგ კი ახალი კანდიდატები შეირჩევიან.