არა ფობიას!: სააკაშვილის სექსისტური და დისკრიმინაციული განცხადებები სტერეოტიპებს ამყარებს
არა ფობიას! მიხეილ სააკაშვილის მიერ ნათია მეზვრიშვილის სექსისტურად და შეურაცხმყოფელად მოხსენიებას ეხმაურება და აცხადებს, რომ ბოლო დროს ექსპრეზიდენტმა არაერთი დისკრიმინაციული და სიძულვილის ენის შემცველი განცხადება გაავრცელა. არა ფობიას! განცხადებით, სააკაშვილიი შედარებების გზით დამამცირებელ და შეურაცხმყოფელ კონტექსტში იხსენიებს სხვადასხვა ეთნიკურ ჯგუფს და ქალებს.
"მიუხედავად იმისა, განზრახული ჰქონდა თუ არა მსგავსი შედარებების გაკეთებით მიხეილ სააკაშვილს რომელიმე ეთნიკური/ეროვნული ჯგუფის შეურაცხყოფა, მთელი ეთნოსისათვის ამა თუ იმ უარყოფითი მახასიათებლების მიწერით მან დამამცირებელ კონტექსტში წარმოაჩინა ერთ შემთხვევაში ჩეჩნები, მეორე შემთხვევაში კი ებრაელები. ამდენად, მისი განცხადებები იყო ქსენოფობიის შემცველი", - წერია განცხადებაში.
ორგანიზაციის განცხადებით, ვინაიდან საჯარო პირებს, მათ შორის კი განსაკუთრებით პოლიტიკოსებს აკისრიათ მაღალი პასუხისმგებლობა, მათ თავი უნდა შეიკავონ ისეთი გამონათქვამებისგან, რომელმაც შესაძლოა წაახალისოს რასიზმი, ქსენოფობია, თუ დისკრიმინაციის ან სიძულვილის სხვა ფორმები. მიუხედავად იმისა, რომ პოლიტიკური გამოხატვა განსაკუთრებული დაცულობით სარგებლობს, სწორედ იმის გამო რომ პოლიტიკოსებს აქვთ მაღალი ზეგავლენა საზოგადოებრივი აზრის ფორმირებაზე, მნიშვნელოვანია განცხადებების გაკეთებისას ისინი იაზრებდნენ დისკრიმინაციული და სიძულვილის ენის შემცველი გამონათქვამებიდან მომდინარე საფრთხეებს, რამაც შესაძლოა გაამყაროს საზოგადოებაში არსებული სტერეოტიპები, წაახალისოს შეუმწყნარებლობა ამა თუ იმ ჯგუფის მიმართ.
არა ფობიას! მოუწოდებს მიხეილ სააკაშვილს და სხვა პოლიტიკოსებს, თავი შეიკავონ სიძულვილის ენის გამოყენებისგან და პოლიტიკური ოპონენტების კრიტიკისას ნებსით თუ უნებლიეთ არ შეურაცხყონ საზოგადოების სხვადასხვა ჯგუფები, იქნებიან ეს ქალები, ეთნიკური თუ სხვა უმცირესობის წარმომადგენლები. განცხადებას ხელს აწერენ შემდეგი ორგანიზაციები:
- საერთაშორისო გამჭირვალობა- საქართველო (TI)
- თანასწორობის მოძრაობა
- დემოკრატიისა და უსაფრთხო განვითარების ინსტიტუტი (IDSD)