სტრასბურგის სასამართლომ ომბუდსმენი და საია რ2-ის საქმეში სასამართლო მეგობრის სტატუსით ჩართო
ფოტო: თამარა ღამბაშიძე / On.ge
სტრასბურგის სასამართლომ რუსთავის 2-ის საქმეში სახალხო დამცველი და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია სასამართლო მეგობრის სტატუსით (მესამე მხარედ), მათივე თხოვნის საფუძველზე, ჩართო.
იუსტიციის სამინისტროს განცხადებაში ნათქვამია, რომ სასამართლომ მათი თხოვნა დააკმაყოფილა იმ პირობით, რომ ომბუდსმენისა და საია-ს მიერ წარსადგენი მოსაზრებები არ უნდა ეხებოდეს საქმის ფაქტობრივ გარემოებებსა და დავის არსებით მხარეს.
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ სახალხო დამცველი და ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია შემოფარგლა მხოლოდ იმ საკითხებით, რომლებზეც პოზიციის დაფიქსირება თავად ითხოვეს.
"კერძოდ, ომბუდსმენი და საია პოზიციას არც ერთი მხარის სახელით არ წარადგენენ. სახალხო დამცველი საკუთარი მანდატის ფარგლებში პოზიციას წარადგენს საქმის მნიშვნელობის თაობაზე, ხოლო ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია − სამოქალაქო კოდექსის 85-ე და 89-ე მუხლებთან დაკავშირებით (იძულებით დადებული გარიგების შეცილების ვადა) საქართველოს უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილებების ანალიზსა და მოსამართლეზე საქმის განაწილების კუთხით საკუთარ მოსაზრებებს საერთაშორისო სტანდარტებისა და საქართველოს პრაქტიკის გათვალისწინებით", - ნათქვამია განცხადებაში.
სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს მეგობრის სტატუსით (მესამე მხარე) ჩართვის მოთხოვნით მიმართეს სხვა ორგანიზაციებმაც საქართველოდან, თუმცა, მათ სასამართლომ უარი უთხრა და მხოლოდ სახალხო დამცველისა და საია-ს თხოვნა დააკმაყოფილა.
საქმეში ჩართვაზე უარი ეთქვათ:
- ჟურნალისტთა ეთიკის ქარტია;
- ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტი.
"მას შემდეგ, რაც იუსტიციის სამინისტრო სტრასბურგის სასამართლოდან მიიღებს ომბუდსმენისა და საია-ს პოზიციას, საქართველოს მთავრობას ექნება შესაძლებლობა, საკუთარი პოზიცია დააფიქსიროს სასამართლო მეგობრის (მესამე მხარის) მიერ წარდგენილ საკითხებზე", - აცხადებს იუსტიციის სამინისტრო.
რუსთავი 2-ის საქმის შესახებ მეტი გაიგეთ აქ.