პრემიერი: საგანმანათლებლო სისტემასა და ეკლესიას შორის კავშირის გაძლიერება ჩვენი ამოცანაა
ფოტო: მთავრობის კანცელარია
პრემიერ-მინისტრმა, გიორგი კვირიკაშვილმა განაცხადა, რომ სახელმწიფოს ამოცანაა ეკლესიასა და საგანმანათლებლო სისტემას შორის კავშირი გააძლიეროს:
"მსოფლმხედველობრივად, შეუძლებელია და არც არავინ უნდა მოისურვოს ამ კავშირის გაწყვეტა, რომელმა კავშირმაც ჩვენ ჩვენი ქვეყანა შემოგვინახა. სწორედ ამ კავშირის განვითარება და გაძლიერება უნდა ვისურვოთ ყველამ. ამგვარი კავშირი, რა თქმა უნდა, არის საგანმანათლებლო სისტემასა და ქართულ მართლმადიდებელ ეკლესიას შორისაც".
პრემიერმა ეს განცხადება საპატრიარქოში თბილისის სასულიერო აკადემიაში სადისერტაციო საბჭოსა და დოქტორანტურის დაფუძნებასთან დაკავშირებულ ღონისძიებაზე გააკეთა.
კვირიკაშვილის თქმით, ეკლესიის ჩართულობით უნდა ვიპოვოთ გზა, რომელიც ქვეყანას "გადაარჩენს":
"განათლების სისტემა ვერ იქნება განყენებული საზოგადოებისგან და რა თქმა უნდა, პირველ რიგში საზოგადოების ცნობიერებაზე არის საზრუნავი... საქართველოს გააჩნია სასულიერო და საერო ხელისუფლებებს შორის ურთიერთობის, თანამშრომლობის ის მოდელი, რომელმაც ჩვენი ქვეყანა დღემდე მოიყვანა. მე ამაზე მისაუბრია და მინდა, კიდევ ერთხელ დიდი მოკრძალებით განვაცხადო, რომ, რა თქმა უნდა, ჩვენი ეკლესია არის ჩვენი ქვეყნის იდენტობის შემნარჩუნებელი, გადამრჩენი და ჩვენი ქვეყნის სულიერი მამოძრავებელი ძალა".