მურთაზ ზოდელავა: [4 ოქტომბერს] ხალხში იყო იმედი, რომ ვიღაც გადმოსულიყო ხალხის მხარეს
თბილისის საქალაქო სასამართლოში 4 ოქტომბრის საქმეზე სასამართლო პროცესი მიმდინარეობს. დღევანდელ პროცესზე პროკურატურამ ვიდეო მტკიცებულებები წარმოადგინა. პროცესზე სიტყვის უფლებით ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის ერთ-ერთმა წევრმა და ყოფილმა გენერალურმა პროკურორმა, მურთაზ ზოდელავამ ისარგებლა.
ზოდელავას განცხადებით, 4 ოქტომბრის აქციაზე ბევრი ხალხის მივიდა, რადგან "კრეატიული მესიჯები იყო გავრცელებული" და დასძინა, რომ "იყო იმედი, რომ ვიღაც შესაძლოა გადმოსულიყო ხალხის მხარეს". ოპოზიციონერმა პოლიტიკოსმა შემდეგ განაცხადა, რომ აქციასთან დაკავშირებულმა "მითოლოგიამ და მოლოდინებმა" ვერ იმუშავა და ვერანაირი პოზიტივი ვერ მოიტანა.
"თავისი შინაარსით მშვიდობიანი და კანონიერი, სპონტანური, სახალხო აქცია იყო, რომლის ორგანიზებაც არ ყოფილა. იყო გულწრფელი პროტესტი, სადაც ბევრი ადამიანი მოვიდა, რადგან კრეატიული მესიჯები იყო გავრცელებული. ეს თარიღი, მითოლოგიური თარიღი გახდა. როგორც ჩანს, ხალხში იყო იმედი, რომ ვიღაც შესაძლოა გადმოსულიყო ხალხის მხარეს. ბოლო დღეებში კი ისეთი მითიც შეიქმნა, რომ ივანიშვილი ბურჭულაძის მეგობარი გახდა.
ბევრი მითი შეიძინა ამ თარიღმა. სახელისუფლებო მითმა კი კიდევ ერთი ადამიანი — ბაჩო ახალაიაც შეიწირა, რომელიც რამდენიმე დღის წინ დააკავეს. მეორე მხარის მითი იყო, რომ ვიღაცები ხალხის მხარეს გადავიდოდნენ.
ჩემი მიზანი იყო, რომ ახლო ლოკაციის ხალხით ავსება მომხდარიყო. ამიტომ გამოძიება უნდა მიდიოდეს პიკეტირების მუხლით და არა იმ მუხლებით, რომლითაც დღეს მიდის. როდესაც სასახლესთან მივედი მოხდა ის, რაც მოხდა.
სახელმწიფო პროპაგანდა ძლევამოსილია, მრავალმილიარდიანი პროპაგანდა. ეს იყო აქცია, რომელსაც ორგანიზება არ ჰქონდა. ვნახეთ მითოლოგიამ და მოლოდინებმა როგორც იმუშავა, როდესაც ვერანაირი პოზიტივი ვერ მოიტანა.
აბსოლუტურად გამოუცდელმა აქციის წამყვანმა, შესაძლოა ჩემდა უნებურად გამოიწვია რაღაც ქმედება. სიტყვა — მშვიდობას ჩვენ უფრო ხშირად ვამბობდით, ვიდრე ქართული ოცნების კოორდინატორი არჩევნების წინ.
გავიდა თვეები და არაფერი და ვერაფერი ვერ დადგინდა," — განაცხადა მურთაზ ზოდელავამ. (წყარო IPN)
შემდეგ ზოდელავამ მისთვის წაყენებულ შემდეგ ბრალდებაზე, სტრატეგიული ობიექტის ხელში ჩაგდების მცდელობაზე ისაუბრა. ზოდელავას განცხადებით, მან და მასთან ერთად დაკავებულმა ირაკლი ნადირაძემ გაუცნობიერებლად გადაკვეთეს პრეზიდენტის სასახლის ღობე და მათი მოწოდების მთავარი მიზანი აქციისთვის "მესამე ლოკაცია ათვისება" იყო.
"არანაირი მითი არ დადასტურდა, მითი იმის მითია, რომ გაქარწყლდება და გაქარწყლდა კიდეც, დავრჩით ბრალდებულები... ადამიანური, კონკრეტული პასუხისმგებლობა მაქვს, რაც მაიძულებს მეტი ვიფიქრო სხვებზე და ნაკლები - ჩემზე. ეს პოლიტიკური დრამა სოციალურ დრამადაც გადაიქცა, რადგან განსასჯელის უმრავლესობა სოციალურადაც მძიმე მდგომარეობაშია....
კი, მე და ირაკლი [ნადირაძემ] ადმინისტრაციის ღობეს გადავაბიჯეთ, არ გამიცნობიერებია ის ღობე იყო თუ რა, როგორც გამოუცდელი აქციის წამყვანი, მივედი, რომ ჩემი გადმოსახედიდან მესამე ლოკაცია აგვეთვისებინა. ეს იყო დილიდან ჩემი შეგრძნება, თუ დაგვარბიეს, მეც უნდა დამარბიონ, რაღაც ზიანი მეც უნდა მიმეღო. ერთადერთი რაც შემეძლო, ის იყო, მეც დარბეული ვყოფილიყავი. არანაირი ღობე იქ არ იყო, გადავაბიჯე და შევედი, ჩავთვალე, რომ ჩემი ადამიანური ვალი მოხდილი მქონდა, ჩემი მოქმედების მოტივი ეს იყო. 70-მდე ადამიანი ციხეშია, გაუბედურებული და თავზარდაცემულია. მოტივი ხომ შეიძლება გამოიკვლიოთ, რატომ მოვედით რუსთაველზე?" — თქვა ზოდელავამ.
შეგახსენებთ, 4 ოქტომბრის საქმეზე მურთაზ ზოდელავას, პაატა ბურჭულაძეს და ირაკლი ნადირაძეს 3 მუხლით წაუყენეს ბრალი: სტრატეგიული და განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტების ხელში ჩაგდება და ბლოკირების მცდელობის ჩადენილი ჯგუფურად; ჯგუფური ძალადობის ორგანიზება და ხელმძღვანელობა და მოწოდება საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების ძალადობით შეცვლისკენ და სახელმწიფო ხელისუფლების დამხობისკენ.
ლაშა ბერიძეს 2 მუხლით: სტრატეგიული და განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტების ხელში ჩაგდება და ბლოკირების მცდელობის ჩადენილი ჯგუფურად; ჯგუფური ძალადობის ორგანიზება და ხელმძღვანელობა. პაატა მანჯგალაძეს ბრალდება ჯგუფური ძალადობის ორგანიზებისთვის წარედგინა.