თიბისი კონცეპტის გალერეა დავით მესხისა და ტონი ჯასთის გამოფენას მასპინძლობს
თიბისი კონცეპტის გალერეა 14 ნოემბერიდან გიწვევთ დავით მესხის და ტონი ჯასთის ერთობლივ გამოფენაზე "ჩვენ მაძიებლები ვართ". გამოფენის კურატორია გალერეა — ელ ცე კვაისარ.
“ნამუშევრები, რომელთაც თიბისი კონცეპტის გალერეაში წარმოვადგენ, გასულ წელს, ბერლინში შეიქმნა. ისინი ეფუძნება ჩანახატებს, მოგონებებსა და შემთხვევითობებს.“— ტონი ჯასთი
“მაძიებელი არის ის, ვინც ეძებს და ათვალიერებს. ამ გამოფენამ საშუალება მომცა, გადამეაზრებინა გამოსახულების შექმნის მიმართ ჩემი მიდგომა. ამ ნამუშევრებამდე ცვლილებების ძიებისას მივედი. ვეძებდი არა ერთ გამოსახულებას, არამედ სხვადასხვა ნამუშევრის ნაკრებს, რომლებიც გაურკვევლობის ატმოსფეროს ქმნის. ათლეტები წარმოდგენილი არიან ტანვარჯიშის ხალიჩის მიღმა. ისინი მოშორებული არიან თავიანთ თავდაპირველ მნიშვნელობას და გარემოს. ეს გამოსახულებები დამუშავებულია ფიზიკურად და ციფრულად. ასე მგონია, თითქოს რაღაცის ჩრდილისკენ ვმოძრაობ; რაღაცის, რასაც ბოლომდე ჯერ ვერ ვხედავ. იქ, სადაც ყოფნა და არყოფნა შეიძლება თანაარსებობდეს.“ — დავით მესხი.
ვიზუალური არტისტი ტონი ჯასთი დაიბადა აშშ-ში. უკანასკნელი 17 წლის განმავლობაში, ის ცხოვრობს და მუშაობს ბერლინში (გერმანია). მისი ნამუშევრები ექსპონირებლია მთელ მსოფლიოში. 2021 წლის შემოდგომასა და 2022 წლის გაზაფხულზე მან მონაწილეობა მიიღო თბილისში მოწყობილ სარეზიდენციო პროგრამაში, რომლის სპონსორი იყო ორგანიზაცია პროპაგანდა. ის, ასევე, ასწავლიდა თავისუფალი უნივერსიტეტის ვიზუალური ხელოვნების, არქიტექტურისა და დიზაინის სკოლაში, თბილისში. თბილისში ყოფნისას, მან წარმოადგინა თავისი წიგნებისა და კედლის მხატვრობის გამოფენა წიგნის მაღაზია Kona Books-ში. გამოფენის კურატორი იყო ნინა ახვლედიანი. ტონი ჯასთის ნამუშევარი, ასევე, წარმოდგენილი იყო ჯგუფურ გამოფენაში, სახელწოდებით — საკურთხეველი, რომელიც გასულ წელს გალერეა ელ ცე კვაისარში გაიმართა.
დავით მესხი დაიბადა 1979 წელს თბილისში. ის სპორტულ გარემოში გაიზარდა: მამამისი საბჭოთა კავშირის ტანმოვარჯიშეთა ეროვნული ნაკრების მწვრთნელი იყო. დავით მესხმა ერთდროულად მიიღო ფოტოგრაფიისა და კინემატოგრაფისტის ბაკალავრის ხარისხები შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს უნივერსიტეტში, თბილისში. 2015 წელს ის იყო დოკუმენტური ფილმის „როცა დედამიწა მსუბუქია“ თანარეჟისორი. ფილმმა, რომელიც იმედგაცრუებული ქართველი ახალგაზრდების შესახებ გვიამბობს, არაერთი ჯილდო მოიპოვა. 2024 წელს მისი პირველი სამუზეუმო სოლო გამოფენა გაიმართა სენტ-ეტიენ მეტროპოლის (საფრანგეთი) თანამედროვე ხელოვნების მუზეუმში (MAMC+).