4 ოქტომბრის აქციის საორგანიზაციო კომიტეტის წევრებს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეეფარდათ
4 ოქტომბრის აქციის საორგანიზაციო კომიტეტის წევრებს, პაატა ბურჭულაძეს, ირაკლი ნადირაძეს, მურთაზ ზოდელავას, ლაშა ბერიძესა და პაატა მანჯგალაძეს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეეფარდათ.
აღნიშნული გადაწყვეტილება თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლემ ლელა მარიდაშვილმა მიიღო.
პაატა ბურჭულაძის ადვოკატმა შოთა თუთბერიძემ მოსამართლე ლელა მარიდაშვილის აცილების შუამდგომლობა დააყენა. თუთბერიძის განმარტებით, მოსამართლე მიკერძოებულია და ვერ გამოიტანს სამართლიან განაჩენს.
"ახლა გაიგეთ?" — განაცხადა მოსამართლე მარიდაშვილმა და არ დააკმაყოფილა ადვოკატის შუამდგომლობა. მისი განცხადებით, ოცნების წევრობა არ გულისხმობს მის არაობიექტურობას და დასძინა, რომ მისი მოსამართლედ დანიშვნა საკრებულოში მოღვაწეობას არ უკავშირდება.
"სოციალური სამართლიანობის ცენტრის" ინფორმაციით, ლელა მარიდაშვილი მოსამართლის თანამდებობაზე 2024 წლის 1 ოქტომბერს, 3 წლიანი გამოსაცდელი ვადით დაინიშნა.
მარიდაშვილი 2017-2023 წლებში საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილის თანამდებობას იკავებდა.
ლელა მარიდაშვილი ფიგურირებს სხვა სინდისის პატიმრების — საბა სხვიტარიძის, ანატოლი გიგაურის და გიორგი ახობაძის საქმეებში, ასევე აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის, აფგან სადიგოვის სამქეშიც.
4 ოქტომბრის აქციის საორგანიზაციო კომიტეტის წევრებს ბრალად ედებათ საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების ძალადობით შეცვლისაკენ ან სახელმწიფო ხელისუფლების დამხობისაკენ მოწოდება, ასევე ჯგუფური ძალადობის ორგანიზება, ხელმძღვანელობა და მასში მონაწილეობა.
მეტი 4 ოქტომბრის აქციაზე:
- პაატა ბურჭულაძე: ვინ დაიჯერებს, რომ ადამიანი, რომელიც ჩემი ცხოვრება ბავშვებს ვეხმარებოდი, მოვუწოდებდი ვინმეს, რომ მიდით, დაარტყით დანა და მოკალით
- შსს-ს განცხადებით, აქციაზე 14 სამართალდამცავი დაშავდა — გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 4 მუხლით დაიწყო
- პაატა ბურჭულაძე: აქ იქნება სცენა, წავიკითხავთ დეკლარაციას, რომელსაც მიიღებს ქართველი ხალხი და იმ წუთიდან ხელისუფლება ხალხის ხელში იქნება