შსს-ს განცხადებით, აქციაზე 14 სამართალდამცავი დაშავდა — გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 4 მუხლით დაიწყო
ფოტო: NEWS.On.ge/ტბელ აბუსერიძე
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით უწყების 14 თანამშრომელია დაშავებული. მათ შორის ერთ-ერთის ჯანმრთელობის მდგომარეობა მძიმეა.
"საპროტესტო აქციის მონაწილეების მხრიდან განხორციელებული კანონსაწინააღმდეგო ქმედებების, მათ შორის ძალადობრივი ჯგუფების მიერ სამართალდამცველების მისამართით ნასროლი სხვადასხვა საგნის მოხვედრის შედეგად, ამ ეტაპზე არსებული მონაცემებით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს 14 თანამშრომელია დაშავებული.
დაშავებულ პოლიციელებს სხვადასხვა სახის ჯანმრთელობის დაზიანება აღენიშნებათ, მათ შორის ერთ-ერთი მათგანი მიღებული დაზიანებების შედეგად
მძიმე მდგომარეობაშია. მათ შესახებ ინფორმაციას საზოგადოებას პერიოდულად მივაწვდით," — განაცხადა ალექსანდრე დარახველიძემ.
უწყების განცხადებით, 4 ოქტომბრის აქციაზე განვითარებულ მოვლენებზე გამოძიება 4 მუხლით დაიწყო — პოლიციელზე თავდასხმა, საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების ძალადობით შეცვლისაკენ ან სახელმწიფო ხელისუფლების დამხობისაკენ მოწოდება, ნივთის დაზიანება ან განადგურება, ჯგუფური ძალადობის ორგანიზება, სტრატეგიული ან განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტის ხელში ჩაგდების მცდელობა.
"თბილისში მიმდინარე აქციის ორგანიზატორებისა და მონაწილეების მიერ განხორციელებულ კანონსაწინააღმდეგო და ძალადობრივ ქმედებებთან დაკავშირებით, გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 317-ე, 187-ე, 222-ე და 225-ე მუხლებით დაიწყო, რაც პოლიციელზე თავდასხმას, საქართველოს კონსტიტუციური წყობილების ძალადობით შეცვლისაკენ ან სახელმწიფო ხელისუფლების დამხობისაკენ მოწოდებას, ნივთის დაზიანებას ან განადგურებას,