თამარ ზოდელავა: "ხვალ გამოვაცხადებთ მთავარ საგრანტო კონკურსს"
სახელმწიფო გრანტის მართვის სააგენტოს თავმჯდომარე, თამარ ზოდელავა აცხადებს, რომ ხვალ 26 სექტემბერს გამოცხადება საგრანტო კონკურსი და განაცხადი უნდა მოიცავდეს როგორც საზოგადოებრივი ორგანიზაციის ორგანიზაციული განვითარების ხედვას, ასევე სამოქალაქო ინიციატივას.
ამის შესახებ მან რადიო იმედის ეთერში თქვა. მისი თქმით, "საბიუჯეტო ზღვარი არის 700 ათასი ლარი, ანუ განმცხადებელს, რომელსაც ინტერესი აქვს, რომ მიიღოს სახელმწიფო დაფინანსება სახელმწიფო გრანტის სახით, მას შეუძლია, რომ თავისი განაცხადი წარმოადგინოს 700 ათასი ლარის ბიუჯეტის ფარგლებში. ჩვენ ამ ეტაპზე ორგანიზაციებს ვთავაზობთ თანაბარ შესაძლებლობებს. ეს გულისხმობს იმას, რომ როგორც არსებულ ორგანიზაციებს ვთავაზობთ ამ კონკურსს, ასევე ახლად დაფუძნებულს", — განაცხადა თამარ ზოდელავამ.
გრანტების მართვის სააგენტო ოცნების ინიციატივით "სამოქალაქო საზოგადოების მხარდასაჭერად" მიმდინარე წლის აპრილში შეიქმნა. სახელმწიფო გრანტის მართვის სააგენტოს თავმჯდომარედ თამარ ზოდელავა მიმდინარე წლის 22 აპრილს დაინიშნა.
"ფლანგვის დეტექტორის" ცობით, 22 აპრილს გამოქვეყნებული განკარგულების მიხედვით სსიპ სახელმწიფო გრანტის მართვის სააგენტოსთვის გამოსაყოფ თანხად განისაზღვრა 510,200 ლარი, ხოლო წლიურ შრომის ანაზღაურებად ბიუჯეტის ნახევარი — 253,160 ლარი. ამასთან ერთად, განკარგულებაში მითითებული იყო სააგენტოს თავმჯდომარის, ამ შემთხვევაში თამარ ზოდელავას თვიური ხელფასი — 10,585 ლარი, თავმჯდომარის მოადგილის თვიური ხელფასი — 8,760 ლარი და დეპარტამენტის უფროსის თვიური ანაზღაურება — 7,300 ლარი.
უცნობია თანამშრომელთა ზუსტი რიცხვი, თუმცა კანონპროექტის მიხედვით, სააგენტოში დაახლოებით 10 პირი უნდა დასაქმებულიყო.
კიდევ ერთი, 20 მაისის განკარგულების მიხედვით, სსიპ სახელმწიფო გრანტის მართვის სააგენტოს ბიუჯეტისთვის 510,200 ლარი გამოიყო და ამ თანხის "სამოქალაქო ინიციატივების მხარდაჭერის" პროგრამიდან დახარჯვა განისაზღვრა.
მოგვიანებით დაფინანსება შეიცვალა და უკვე 30 ივნისის განკარგულებით, რომელსაც ხელს ირაკლი კობახიძე აწერს, 20 მაისის განკარგულებაში ცვლილება შევიდა და ოცნების მთავრობამ აღნიშნული სსიპ-თვის ჯამურად 814,472 ლარის ოდენობის თანხის გამოყოფა მოითხოვა, რაც თავიდან დასახელებულ თანხაზე 304,272 ლარით მეტია.