"გიორგი კინოიანის რუსეთში ექსტრადიცია უნდა იქნას აცილებული" — ევროპარლამენტარები ფონ დერ ლაიენს
"გიორგი კინოიანის ექსტრადიცია უნდა იქნას აცილებული. დუმილი ან დაგვიანება არასწორ გზავნილს გაუგზავნის — რუსეთს, სომხეთს და ყველა იმ ადამიანს, ვინც უკრაინის ფრონტის ხაზზე ევროპული ღირებულებებისთვის სიცოცხლეს რისკავს," — ამის შესახებ 6 ევროპარლამენტარის ერთობლივ წერილშია აღნიშნული, რომლის ადრესატიც ევროკომისიის პრეზიდენტი ურსულა ფონ დერ ლაიენია.
მათი თქმით, ეს პირდაპირი გამოწვევაა სამართლიანობის, კანონის უზენაესობისა და ევროპული სოლიდარობის პრინციპებისთვის.
"ძვირფასო პრეზიდენტო ფონ დერ ლაიენ,
ხელმომწერები გამოხატავენ ღრმა შეშფოთებას საქართველოს მოქალაქისა და უკრაინაში მებრძოლის, გიორგი კინოიანის დაპატიმრებასთან დაკავშირებით, რომელიც სომხეთში დააკავეს და ამჟამად რუსეთში ექსტრადიცია ემუქრება.
პარასკევს, 5 სექტემბერს, საღამოს, ბატონი კინოიანი სომხეთში სასამართლოს წინაშე იურისტის გარეშე წარდგა, სხდომის შემდეგ დაუყოვნებლივ გადაიყვანეს ციხეში. მიუხედავად იმისა, რომ ოფიციალური ექსტრადიციის პროცესი კანონიერად შეიძლება რვა თვემდე გაგრძელდეს, სომეხი ექსპერტები ამბობენ, რომ შეიძლება ის ორიდან სამ კვირაში რუსეთში გადაიყვანონ.
თუ ეს მოხდება, ბატონი კინოიანის სიცოცხლეს დაუყოვნებლივი საფრთხე დაემუქრება. არ არსებობს ბუნდოვანება იმის შესახებ, თუ რა ელის მას: წამება, პოლიტიკური დევნა თუ სიკვდილი.
ბატონი კინოიანი აქტიურად იბრძვის უკრაინის ძალებთან ერთად უკრაინის სუვერენიტეტისა და ჩვენი კავშირის ევროპული ღირებულებების დასაცავად. 2024 წელს, რუსეთის მიერ ოკუპირებული დონეცკის ე.წ. "სასამართლომ" მას დაუსწრებლად შვიდი წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა — გადაწყვეტილება აღსრულდა სათანადო პროცესის აშკარა დარღვევით.
ეს პირდაპირი გამოწვევაა სამართლიანობის, კანონის უზენაესობისა და ევროპული სოლიდარობის პრინციპებისთვის. სომხეთის თანამშრომლობა რუსეთთან აგრესიის წინააღმდეგ მებრძოლთა დევნაში მკვეთრად ეწინააღმდეგება მის მისწრაფებებს ევროკავშირთან უფრო მჭიდრო კავშირებისკენ, მათ შორის უფრო ღრმა პოლიტიკური ჩართულობისკენ.
ის ფაქტი, რომ ქვეყანა იძლევა პირების ექსტრადიციის საშუალებას ომის დანაშაულებსა და სისტემურ რეპრესიებზე პასუხისმგებელი რეჟიმისთვის, ძალიან სერიოზულ ეჭვებს იწვევს.
ევროკავშირმა სწრაფად და გადამწყვეტად უნდა უპასუხოს. გიორგი კინოიანის ექსტრადიცია უნდა იქნას აცილებული. დუმილი ან დაგვიანება არასწორ გზავნილს გაუგზავნის — რუსეთს, სომხეთს და ყველა იმ ადამიანს, ვინც უკრაინის ფრონტის ხაზზე ევროპული ღირებულებებისთვის სიცოცხლეს რისკავს.
მე მკაცრად მოგიწოდებთ, რომ ეს საქმე უმაღლეს პოლიტიკურ დონეზე წამოჭრათ და დაუყოვნებლივ, მტკიცე დიპლომატიური ზომები მიიღოთ იმის უზრუნველსაყოფად, რომ გიორგი კინოიანი რუსეთის ხელისუფლებას არ გადაეცეს. ევროკავშირის სანდოობა — ადამიანის უფლებების, სამართლიანობისა და ავტორიტარიზმის წინააღმდეგ მებრძოლი მამაცი პირების დაცვაში საფრთხის ქვეშაა," — წერია განცხადებაში.
ხელმომწერები არიან ევროპარლამენტარები: კრიშტოფ ბრეჟა, რასა იუკნევიციენე, მიხალ შცზერბა, ბორის ბუდკა, მარკეტა გრეგოროვა, პეტრას ავსტრივიციუსი.