ჩინეთმა სტრატეგიული პარტნიორი საქართველო გამარჯვების აღლუმზე არ მიიწვია
"ვინ მიდის ჩინეთში 2025 წლის გამარჯვების დღის სამხედრო აღლუმზე?" — ასე ჰქვია ამერიკული გამოცემა The Diplomat-ის სტატიას, რომელიც ჩინეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიწვეული სახელმწიფოების სიას ეყრდნობა. გამოქვეყნებული ჩამონათვალიდან ვიგებთ, რომ საქართველო, რომელიც 2023 წელს ჩინეთის სტრატეგიული პარტნიორი გახდა, გამარჯვების აღლუმზე არ მიიწვიეს.
სტუმრებს შორის არიან: რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინი, აზერბაიჯანის პრეზიდენტი ილჰამ ალიევი, სომხეთის პრეზიდენტი ვაჰან ხაჩატურიანი, ბელარუსის პრეზიდენტ ალექსანდრე ლუკაშენკო, სერბეთის პრეზიდენტი ალექსანდრ ვუჩიჩი, სლოვაკეთის პრემიერმინისტრი რობერტ ფიცო და უნგრეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი პიტერ სიიარტო.
ჩინეთის საგარეო უწყების ინფორმაციით, სამხედრო აღლუმში, რომელიც პეკინში 3 სექტემბერს გაიმართება, მონაწილეობას ჯამში 26 სახელმწიფო და მთავრობის მეთაური მიიღებს.